Strefa klienta
Pomoc

Obniżka opłaty za użytkowanie wieczyste


Pytanie:

Jakie można otrzymać obniżki opłaty z tytułu użytkowania wieczystego?

Odpowiedź:

Użytkownik wieczysty może wystąpić o 50 proc. obniżkę opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, gdy wynagrodzenie na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami „1. Osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 % przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), właściwy organ udziela na ich wniosek 50 % bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe. 2. Osoby, o których mowa w ust. 1, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, korzystają z bonifikaty w formie ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynków. Wysokość ulgi powinna odpowiadać wysokości bonifikaty od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, udzielonej spółdzielni mieszkaniowej, proporcjonalnie do powierzchni lokali zajmowanych przez osoby uprawnione do bonifikaty”. Można też wziąć pod uwagę, art. art. 73 ust. 4 ustawy, który przewiduje, iż „Ustalone, zgodnie z art. 72 ust. 2 i 3 pkt 5, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego obniża się o 50 %, jeżeli nieruchomość gruntowa została wpisana do rejestru zabytków. Właściwy organ może, za zgodą odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, podwyższyć lub obniżyć tę bonifikatę”. Zachęcam też do zapoznania się z artykułem „Użytkowanie wieczyste: Możesz walczyć z podwyżkami”, zamieszczonym w serwisie Money.pl pod adresem: http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/uzytkowanie;wieczyste;mozesz;walczyc;z;podwyzkami,253,0,584445.html JM

Hasła:

użytkowanie wieczyste

Data odpowiedzi:

17-03-2010r.

Działy prawa:

Cywilne

Numer porady:

229895

Podobne:

Jeżeli na mojej działce został postawiony słup telefoniczny bez mojej zgody, czy mogę się ubiegać o odszkodowanie za bezprawne postawienie…

Jeżeli na mojej działce został postawiony słup telefoniczny bez mojej zgody, czy mogę się ubiegać o odszkodowanie za bezprawne postawienie i użytkowanie słupa ?