Strefa klienta
Pomoc

Okres ochronny kobiety w ciąży


Pytanie:

Mam dziwną sytuację pracuje przy komputerze ale nie jest to specjalnie męcząca praca. Jestem w 6 tyg. ciąży i byłam tydzień na L4 (od internistki) ponieważ się przeziębiłam, niestety ona zaznaczyła tam magiczne B i kadrowa powiadomiła kierownika o mojej ciąży;/ Pracuje od maja 2011 i mam umowę do 30.04.2013r , chciałabym normalnie pracować dopóki nic niekorzystnego dla dziecka się nie dzieje, ale kadrowa powiedziała że dopiero od 12 tyg. jestem w świetle przepisów chroniona i lepiej żebym uważała bo może szefowi przyjść do głowy mnie teraz zwolnić? Czy ma prawo tak zrobić?? Czy naprawdę będę mogła spać spokojnie dopiero po 12 tyg.?? Proszę o poradę co mam zrobić czy muszę już teraz iść na L4 żeby uniknąć zwolnienia?? 

Odpowiedź:

Jest Pani chroniona z chwilą dostarczenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego o stanie ciąży. W art. 185 par. 1 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) ustawodawca podaje, że stan ciąży musi być potwierdzony świadectwem lekarskim. Może również to wynikać z kodu „B” na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie pracodawca nie może Pani zwolnić , ponieważ zabrania mu tego art. 177 par. 1 K.p. Wyjątek stanowi zwolnienie dyscyplinarne w trybie art. 52 par. 1 k.p. , upadłość lub likwidacja pracodawcy. W omawianym przypadku Pani umowa o pracę nie jest przedłużana do dnia porodu (art. 177 par. 3 K.p.) ponieważ kończy się ona dopiero w 2013 roku. W sytuacji podanej w pytaniu kadrowa nie ma wcale racji.
Może Pani czuć się bezpiecznie, ponieważ żadne zwolnienie o którym mówi kadrowa nie ma zastosowania.

 

WK  

Hasła:

kobiety, ciąża, ochrona pracy kobiet, adwokat, poinformowanie pracodawcy o ciąży, pracodawca, prawo pracy, praca, pracownik, prawnik, poinformowanie pracodawcy o stanie ciąży, pracy, adwokata, porady prawne, porady prawnicze

Data odpowiedzi:

14-09-2011r.

Działy prawa:

Pracy Ubezpieczenia społeczne

Numer porady:

232153

Podobne: