Strefa klienta
Pomoc

Podatek od sprzedanego mieszkania


Pytanie:

W dniu 06-09-2007 kupiłem wraz z żoną (nie posiadamy rozdzielności majątkowej) lokal mieszkalny o powierzchni 47,28m2 wraz z nieruchomością o powierzchni 0,0577ha za kwotę 23.911,50zł. Pragnę dodać, że nie korzystałem z żadnych ulg i odliczeń. Sprzedam ww. w dniu 29-03-2008 za kwotę 75.000,00zł. Jaką wartość podatku będziemy musieli odprowadzić?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o PIT (o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedając mieszkania i domy, trzeba zapłacić 19-proc. podatek od osiągniętego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Jednak jako koszt można uwzględnić jedynie udokumentowane nakłady poczynione w trakcie posiadania nieruchomości. Skoro kupiliście Państwo nieruchomość za 23.911,50zł i sprzedaliście za 75.000,00zł., to dochód wynosi 51.088,50 zł. Podatek od tej kwoty wynosi 9.706,82 zł. JM

Data odpowiedzi:

28-02-2008r.

Działy prawa:

Podatkowe

Numer porady:

135893

Podobne:

Czy jak bym coś sprzedał przez allegro a ta rzecz była używana 6 miesięcy to czy musze odprowadzić podatek od…

Podatek od rzeczy używanych

Jaka jest wysokość podatku do zapłacenia ( w procentach) od sprzedaży mieszkania własnościowego?

Jaka jest wysokość podatku do zapłacenia ( w procentach) od sprzedaży mieszkania własnościowego?

Witam. Jestem współwłaścicielem (w części 1/4) mieszkania spółdzielczego własnościowego. Drugim współwłaścicielem jest moja Mama ( w części 3/4). Mieszkanie to…

Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego mieszkania

Wnioskodawczyni obecnie pracuje w Anglii dla angielskiego pracodawcy i tam płaci podatek dochodowy i ubezpieczenie. Pracodawca ten nie posiada w…

Czy dochody z telepracy opodatkowane będą podatkiem dochodowym w Polsce ?