Strefa klienta
Pomoc

Porzucenie dziecka


Pytanie:

Matka wyjeżdża za granicę i zostawia dzieci pod opieką ojca (ojciec ma prawa rodzicielskie, ograniczone przy rozwodzie do wyboru miejsca pobytu dzieci,wyboru szkoły...widzenia z dziećmi nie są regulowane) . Czy ojciec dzieci może oskarżyć ją (złośliwie) o porzucenie dzieci?Co ewentualnie należy zrobić ,żeby nie mógł oskarżyć matki o porzucenie dzieci ?

Odpowiedź:

Jeśli matka pozostawia dzieci pod opieką osoby dorosłej, zapewnia im środki do życia (opłaca mieszkanie, wyżywienie itp.), to trudno jest mówić o porzuceniu dziecka.  Chodzi mi w tym przypadku o „ porzucenie dziecka” w rozumieniu art. 210 kodeksu karnego.
Pozostają jednak kwestie z zakresu prawa rodzinnego. Matka dziecka wyjeżdżając na dłuższy czas za granice  powinna uregulować kwestie opieki nad dzieckiem. Nie chodzi tu tylko o pozostawienie dziecka pod opieką faktyczną babci czy dziadka, ale o opiekę prawna czyli o to kto pod nieobecność matki ma decydować o istotnych sprawach dziecka takich jak leczenie, nauka, wyjazdy dziecka itp. Jeśli kwestia ta nie zostanie uregulowana przez matka dziecka jeszcze przed wyjazdem, to może się okazać, iż okoliczność ta zostanie wykorzystana przez ojca dziecka tego, żeby przekonać sąd rodzinny, iż matka dziecka nie nadaje się do tego żeby zajmować się dzieckiem i że bezpośrednia opieka nad dzieckiem powinna być przyznana jemu a nie matce dziecka.
Zachęcam tutaj do zapoznania się z artykułem „Wyjazd rodziców za granicą a opieka nad dzieckiem” zamieszczonym na stronie:
http://www.poradaprawna.pl/porady/wyjazd-rodzicow-za-granica-a-opieka-nad-dzieckiem,229944.html

Hasła:

opiekun, opieka nad dzieckiem, porzucenie, rodzina, rodzice, dzieci, rodzic, opiekun prawny, dziecko

Data odpowiedzi:

21-01-2013r.

Działy prawa:

Cywilne Rodzinne

Numer porady:

232716

Podobne: