Strefa klienta
Pomoc

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu


Pytanie:

Moja żona ma umowę w firmie X do 15.02.2011. Dowiedziała się właśnie, że jest w 4-5 tygodniu ciąży. I co teraz pracodawca może ją zwolnić? A co jeśliby poszła na L4 na donoszenie ciąży? Czy jeśliby pracodawca ją zwolnił to nie dostawałaby żadnych świadczeń? Poza tym dostała propozycję nowej pracy u innego pracodawcy Y. Lepsze warunki itp. Umowa na czas próbny 3 miesiące. Czy jeśli poszłaby tam  pracować to rozumiem, że umowa kończy się po 3 miesiącu więc ulega przedłużeniu automatycznie do dnia porodu. Problem polega na tym, że boje się że pracodawca może zwolnić ją z powodu zatajenia ciąży. Czy dobrze myślę? Zaczynając pracę u tamtego pracodawcy byłaby ok. 7-8 tygodniu. Proszę o pomoc bo nie wiem co mamy teraz zrobić.

Odpowiedź:

W sytuacji podanej w pytaniu umowa na okres próbny zakończy się w dniu  15 lutego br.. W tym czasie nie będzie Pani powyżej 12 tygodnia ciąży  i pracodawca nie przedłuży dotychczasowej umowy o pracę z mocy prawa do dnia porodu.(art. 177 par. 3 K.p.).O stanie ciąży pracownica powinna poinformować pracodawcę w dogodnym dla siebie terminie. Przykładowo może to zrobić jak otrzyma nową umowę o pracę , ponieważ pracodawca może , ale nie musi po zakończeniu jednej umowy zawierać następnej. Jeżeli w tej chwili pracownica skorzystałaby ze zwolnienia lekarskiego, wówczas jej dotychczasowa umowa o pracę rozwiąże się z podaną na niej datą. końcową (art. 30 par. 1 pkt 4 K.p.). W takim przypadku pracownicy nie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, ponieważ jej umowa o pracę nie została przedłużona do dnia porodu ( art. 30 ust. 4 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach  pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512). Nowy pracodawca - nowa umowa o pracę. W przypadku podjęcia nowego zatrudnienia u innego pracodawcy stan ciąży będzie już powyżej 7 tygodnia i w chwili zakończenia umowy zawartej na trzymiesięczny okres próbny wyniesie powyżej 12 tygodnia. W takim przypadku taka umowa może zostać przedłużona w czasie jej trwania do dnia porodu (art. 177 par. 3 K.p. w związku z art. 185 par. 1 K.p.). Co ważne, w dziale ósmym Kodeksu pracy nie ma zapisu informującego o tym, że pracownica z chwilą podjęcia zatrudnienia powiadamia pracodawcę o stanie ciąży. Pracodawca nie ma prawa o to pytać, ponieważ zabrania mu tego art. 22[1] K.p. Ustawodawca podaje w nim jakich informacji może żądać pracodawca przyjmując nowego pracownika do pracy. Są to informacje dotyczące danych osobowych, przebiegu dotychczasowej pracy, posiadanego wykształcenia.

O żadnym zatajeniu ciąży nie ma tutaj mowy, ponieważ pracodawca nie ma prawa pytać pracownicy o jej sprawy osobiste. Pracownica wcale nie musi mu sama o tym mówić.

Podstawa prawna:

- art. 22 [1] K.p.;

- art. 30 par. 1 pkt 4 K.p.;

- art. 177 par. 3 K.p.;

- art. 185 par. 1 K.p.


Stan prawny na 30 stycznia 2011 roku

WK

Hasła:

ciąża, ochrona pracy kobiet, adwokat, prawnik, poradnictwo prawne, porady prawne, porady prawnicze, porada prawna

Data odpowiedzi:

02-02-2011r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

231691

Podobne:

Koniec umowy a ciąża pracownicy

Koniec umowy a ciąża pracownicy

Czy zostanę przywrócona do pracy ?

Czy zostanę przywrócona do pracy ?

Czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu ?

Czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu ?