Strefa klienta
Pomoc

Rozwiązanie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego


Pytanie:

Przyjechałem dziś do miejsca pracy, przywieść zaległe L4 z poprzedniego tygodnia - mój pracodawca wręczył mi wypowiedzenie (okres 2tyg) a ja na to mu, że mam L4 od 18.03.2011 a on proszę pokazać. Z racji tego, że mam do firmy 70 km, a  zorientowałem  się dopiero pod placówką firmy, że L4 zapomniałem wziąć z domu, pakując się w pośpiechu, postanowiłem, że nie będę wracał 70 km tylko dośle polecony w poniedziałek. Pracodawca powiedział, jeżeli nie jestem na L4 to nie muszę nawet podpisywać wypowiedzenia ponieważ on działa legalnie a ja na to ża mam L4 z datą 18.03 od lekarza - potraktowano mnie chamsko, zabrano mi samochód, musiałem na własny koszt wracać do domu w ulewę 70 km. Kadrowa powiedziała mi, że przysługuje mi 7 dni urlopu i wypisze mi je od poniedziałku na co ja się nie zgodziłem ponieważ powiedziałem, że jestem na zwolnieniu lekarskim więc po co mi wybierany urlop.
Była to  umowa o pracę na czas określony 7 miesięcy  od lutego br Co mogę w takiej sytuacji zrobić ? Czy jak dowiozę w poniedziałek  to L4 z data od 18.03.11 , które mam w domu , mogę nawet wysłać dzisiaj im skana tego L4 .
Oczywiście dodam, że wypowiedzenia, które wystawiono 18.03 czyli dziś nie podpisałem. Rozliczyłem się z auta, telefonu służbowego itp bo mi kazali...

Odpowiedź:

Zakładam, że Pana umowa o pracę posiadała klauzulę upoważniajacą do dwutygodniowego  jej wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę jest  jednostronną czynnością prawną. Oznacza to, że nie jest  na  nie wymagana zgoda  jego adresata, to jest  w tym przypadku Pana. W świetle  art. 61 par. 1  Kodeksu cywilnego  w powiązaniu z art. 300 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) Oświadczenie woli , czyli w tym przypadku wypowiedzenie  jest złożone  z chwila , że jego adresat, czyli Pan mógł  „(…) zapoznać się z jego treścią”.
Od  wypowiedzenia może  się Pan odwołać  do sądu pracy  w terminie  7 dni od  dnia  doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 par. 1 K.p.).
W Pan przypadku  zwolnienie   zostało dokonane z naruszeniem prawa. Zgodnie bowiem z treścią art. 41 K.p. pracodawca nie może wypowiedzieć  umowy o pracę  w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika  w pracy  (urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie), „(…) jeżeli ni upłynął  jeszcze okres uprawniający  do rozwiązania  umowy o pracę bez wypowiedzenia”.
W mojej ocenie należy przesłać pracodawcy zwolnienie lekarskie. Jeżeli najego podstawie  anuluje on niniejsze wypowiedzenie, bedzie to plus dla  Pana. Jeżeli nie, wtedy pozostaje  sąd pracy. 

Hasła:

rozwiązanie umowy o pracę, zwolnienie na chorobowym

Data odpowiedzi:

20-03-2011r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

231796

Podobne:

Czy mogę otrzymać wypowiedzenie umowy o pracę przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Czy mogę otrzymać wypowiedzenie umowy o pracę przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Czy pracodawca w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (pracownik jest na zwolnieniu lekarskim) może doręczyć rozwiązanie umowy o pracę…

Czy pracodawca w czasie zwolnienia lekarskiego może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie art. 52 par. 1 pkt 2 K.p. w powiązaniu z art. 52 par. 2 K.p.?

Ptanie moje dotyczy rozwiązania umowy na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym. N-l ten choruje od 01.05.2007r.182dni zwolnienia potem świadczenie rehabilitacyjne…

Czy przy takim rozwiązaniu umowy należy się odprawa?

Czy jest możliwe zwolnienie pracownika z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, kiedy ten jest na chorobowym?

Czy jest możliwe zwolnienie pracownika z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, kiedy ten jest na chorobowym?