Strefa klienta
Pomoc

Sprawdzenie odprowadzania składek na ZUS.


Pytanie:

Isnieje podejrzenie że firma (sp. z o.o.) nie opłaca składek ZUS. Pracownik otrzymuje wyższe wynagrodzenie i premie jednak nie widzi w jaki sposób rozliczana jest jego pensja, brak jakichkolwiek "kartek", nie wie więc czy napewno pracodawca opłaca za niego ZUS. Jakie może to nieść za sobą konsekwencje w stosunku do pracownika? Przy załozeniu że składki nie są niestety płacone czy ma to jakiś wpływ na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym? Czy i jak pracownik moze sam sprawdzić w ZUSie czy są za niego składki odprowadzane?

Odpowiedź:

Może się Pan zwrócić pisemnie do właściwej terytorialnie dla miejsca siedziby zakładu pracy jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z zapytaniem o opłacanie składek przez pracodawcę. W przypadku braku wpłat Wydział Realizacji Dochodów ZUS podejmie odpowiednie działania zmierzające do wyegzekwowania od pracodawcy zaległych składek. Ponadto ma Pan prawo na podstawie art. 85 ust. 5 k.p. zażądać od pracodawcy udostępnienia do wglądu dokumentów, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Co istotne nie przewidziano dla tego żądania jakiejś szczególnej formy w kodeksie pracy - wystarczy nawet więc ustna prośba pracownika.

Data odpowiedzi:

29-05-2005r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

115848

Podobne:

Witam , pracuję w firmie na umowę zlecenie od stycznia 2004 r, 31 maja 2005 kończy mi się umowa czy…

Pracuję w firmie na umowę zlecenie od stycznia 2004 r, 31 maja 2005 kończy mi się umowa czy po zarejestrowaniu się w UP będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych ? Jak można sprawdzić czy firma odprowadza składki na Fundusz Pracy?