Strefa klienta
Pomoc

Sprzedaż rzeczy zajętej przez komornika


Pytanie:

Znajomy sprzedał mi sprzęt RTV, ale nie poinformował mnie, że rzeczy te są zajęte przez komornika w toku postępowania egzekucyjnego. Czy taka umowa sprzedaży jest ważna ? Czy komornik może odebrać mi rzeczy kupione od znajomego ? – Grzegorz K. z Bytomia

Odpowiedź:

Komornik sądowy w trakcie postępowania egzekucyjnego może dokonać czynności zmierzających do egzekucji świadczeń pieniężnych poprzez egzekucję z ruchomości. Zgodnie z art. 844 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego egzekucja z ruchomości należy do komornika sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości, chyba że wierzyciel wybierze innego komornika. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuję przez ich zajęcie, przy czym komornik może zająć ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Natomiast ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zając tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie, albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia. Odpis protokołu zajęcia należy doręczyć dłużnikowi i współwłaścicielom zajętej ruchomości, którzy nie są dłużnikami.
Zgodnie z art. 848 k.p.c zajęcie ruchomości ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Konsekwencją przyjęcia takiego rozwiązania jest uniemożliwienie dłużnikowi jakichkolwiek czynności, które udaremniłyby prowadzenie egzekucji. Dłużnik co prawda może zbyć zajętą ruchomość, ale w efekcie nabywca wchodzi w obowiązki dłużnika w tym sensie, że postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone dalej przeciwko nabywcy ruchomości.

W efekcie nabywca może spodziewać się, że komornik np. może mu rzecz odebrać i oddać pod dozór innej osobie (art. 855 k.p.c). Do prowadzenia egzekucji z rzeczy zbytej przez dłużnika nie jest konieczny osobny tytuł egzekucyjny. Nie ma też konieczności nadawania przeciwko nabywcy klauzuli wykonalności tytułowi wykonawczemu, będącemu podstawą egzekucji przeciwko dłużnikowi. Przepis art. 848 k.p.c nie narusza przepisów o ochronie nabywcy w dobrej wierze, co oznacza, że jeżeli dłużnik, który jest osobą nieuprawnioną do rozporządzania rzeczą ruchomą w rozumieniu art. 169 par. 1 kodeksu cywilnego, dokona jej zbycia i wyda nabywcy, który nie działa w złej wierze, czyli nie wie o jej zajęciu, to z mocy tego przepisu nabywca uzyska własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie.

GP DORADZA
Zajęcie rzeczy przez komornika ma ten skutek, że sprzedaż dokonana przez dłużnika po zajęciu nie ma wpływu na postępowanie egzekucyjne – komornik może nadal prowadzić egzekucję przeciwko nabywcy rzeczy.

W opisanej przez czytelnika sytuacji należy stwierdzić, że jeżeli nabywca nie wiedział o zajęciu rzeczy przez komornika, a zakupione przedmioty zostały mu przez dłużnika wydane, to stał się on ich właścicielem. Niestety, czytelnik musi się liczyć z tym, że komornik może nadal prowadzić egzekucję z tych rzeczy, co oznacza, że komornik może np. rzecz czytelnikowi odebrać oraz sprzedać w drodze licytacji.

Robert Szfraniec
Gazeta Prawna nr 100 (956) 23-25 maja 2003 r.

Data odpowiedzi:

29-05-2003r.

Działy prawa:

Cywilne

Numer porady:

5376

Podobne:

Czy sprzedaż nieruchomości zajętej przez komornika ma wpływ na egzekucję?

Czy sprzedaż nieruchomości zajętej przez komornika ma wpływ na egzekucję?

Komornik zajął ruchomość samochód będący współwłasnością dłużnika i osoby drugiej przysłał zawiadomienie obwieszczenie o licytacji ruchomości i nie zaznaczył że…

Skarga na czynności komornika zajmującego samochód osoby nie będącej wspólnikiem

Jakie przepisy reguluję wyznaczanie, ustanowienie osoby do dozoru nad zajętą ruchomością. Czy można nie przyjąć ustanowionego dozoru nad egzekwowaną ruchomością…

Zwolnienie z dozoru zajętej przez komornika rzeczy

Jakie grożą dłużnikowi konsekwencje w przypadku sprzedaży nieruchomości zajętej przez komornika i czy grozi mu za to postępowanie prowadzone przez…

Jakie grożą dłużnikowi konsekwencje w przypadku sprzedaży nieruchomości zajętej przez komornika i czy grozi mu za to postępowanie prowadzone przez prokuratora.