Strefa klienta
Pomoc

Umowa o dzieło a wydanie świadectwa pracy


Pytanie:

Pracowałam przez 4 miesiące, ale ze względu na to ze firma nie płaci w terminie zrezygnowałam z tej pracy. Umowę miałam o dzieło. W chwili gdy powiedziałam, ze chciałabym uzyskać świadectwo pracy, powiedziano mi ze pracowałam za krotko, aby je otrzymać, poza tym do tej pory oni takich świadectwo nigdy nie wystawiali. Dodali tez ze mogą mi wystawić Opinie ale świadectwa nie dostane. Czy jest jakiś artykuł co do owego świadectwa (jeśli tak, to proszę o jego treść), i czy prawnie należy mi się to świadectwo pracy?

Odpowiedź:

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną a nie umową o pracę. Z tego powodu nikt nie może nawet wystawić świadectwa pracy z tytułu zlecenia umowy o dzieło. Jeśli chodzi o wystawienie opinii jest to dopuszczalne.
Kwestia wydania świadectwa pracy przez pracodawcę jest uregulowana w art. 97 kodeksu pracy (dotyczy to jednak tylko umów o prace)

Data odpowiedzi:

26-07-2003r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

6891

Podobne:

W jaki sposób można rozwiazać umowę o dzieło, w sytuacji kiedy zleceniobiorca nie jest w stanie wykonać tego dzieła z…

W jaki sposób moż...

Rozwiązanie umowy od dzieło z powodu niezdolności do pracy

Rozwiązanie umowy od dzieło z powodu niezdolności do pracy

czy umowa o dzieło wymaga składek ZUS z własnym pracownikiem ?

czy umowa o dzieło wymag...

Zawarłem umowę w której jedem punktów jest : Przygotowanie przedmiotu umowy i wymaganych dokumentów we wszystkich branżach łącznie z dokumentacją…

Wątpliwości dotyczące umowy