Strefa klienta
Pomoc

Zwolnienie lekarskie w pierwszym miesiącu pracy


Pytanie:

Pracuje juz ponad 2 miesiące z czego pierwsze półtora na czarniaka (ale to nie istotne), obecnie pracuje już na umowę o pracę (okresową na 5lat bo tak teraz "podobno się podpisuje umowy" tak radzi mojemu szefowi księgowa , a ona wie co mówi (też nie istotne).
Istotne jest to że po zawarciu umowy , w trzecim tygodniu bardzo się rozchorowałem nie lubię zostawiać rozbebłanej roboty więc przyszedłem w poniedziałek dokończyłem rozpoczęte roboty resztę przekazałem i ruszyłem na zwolnienie lekarskie 4dni. Dziś przychodzi do wypłaty a szef mówi mi że za 4dni nie mam nic płatne bo mi się nie należy , a ja się pytam jakim to cudem? O co tu chodzi takie mamy teraz prawo? czy to jest zgodne z prawem? 

Odpowiedź:

Na  podstawie art. 4  ust. 1 pkt 1   Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w  razie  choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512) ubezpieczony nabywa  prawo do zasiłku chorobowego  po upływie 30 dni  nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo  temu ubezpieczeniu. W omawianym przypadku  nie przepracował Pan pełnego miesiąca, stąd  4 dni zwolnienia lekarskiego są niepłatne. 

WK

Hasła:

zasiłek chorobowy

Data odpowiedzi:

06-04-2011r.

Działy prawa:

Pracy

Numer porady:

231847

Podobne:

Witam. Pracodawca 26 listopada wypowiedział mi umowę o pracę z 14 dniowym wypowiedzeniem. Od 31 listopada przebywam na zwolnieniu chorobowym…

Witam. Pracodawca 26 list...

Jestem na wcześniejszej emeryturze i pracuję na 1/4 etatu. W tym roku po raz pierwszy zachorowałem. Czy pracującemu emerytowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy?

Jestem na wcześniejszej emeryturze i pracuję na 1/4 etatu. W tym roku po raz pierwszy zachorowałem. Czy pracującemu emerytowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy?

Jak będzie ustalona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jeżeli zachoruje ona w tym samym miesiącu, w którym zakończyła pobieranie zasiłku macierzyńskiego?

Jak będzie ustalona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jeżeli zachoruje ona w tym samym miesiącu, w którym zakończyła pobieranie zasiłku macierzyńskiego?

Od kiedy ZUS płaci zasiłki chorobowe pracownikom firmy zatrudniającej powyżej 20 osób? Czy dzieje się to od momentu przekroczenia liczby zatrudnionych powyżej 20 osób?

Od kiedy ZUS płaci zasiłki chorobowe pracownikom firmy zatrudniającej powyżej 20 osób? Czy dzieje się to od momentu przekroczenia liczby zatrudnionych powyżej 20 osób?