Ustawa medialna krokiem wstecz dla telewizji przez internet?

Obecnie TVN czy Polsat nie mogą zabronić rozpowszechniania swoich programów np. w aplikacjach lub usługach internetowych. Wynika to z przepisów Ustawy medialnej, ale ta ustawa może się niebawem zmienić ograniczając tzw. obowiązek "must carry". Nie jest to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą oglądać telewizję na komputerach lub urządzeniach mobilnych.

Warto wiedzieć, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad nowelizacją Ustawy o radiofonii i telewizji. Uruchomiono w tej sprawie konsultacje społeczne, które zakończą się dzisiaj. Na pierwszy rzut oka jest to taka nudna nowelizacja dotycząca szczegółów mało istotnych dla zwykłego człowieka (postępowania koncesyjne, kategorie programów okolicznościowych itd). Mimo wszystko znajdujemy w tej nowelizacji sprawę istotną dla "zwykłego internauty".
Z projektu ustawy i uzasadnienia dowiadujemy się, że ministerstwo kultury ma zamiar zmniejszyć liczbę programów objętych tzw. obowiązkiem "must carry". Ten obowiązek wynika z art. 43 ustawy medialnej i jest nakładany na "operatora rozprowadzającego program". Taki operator musi rozprowadzać programy TVP 1, TVP 2, program regionalny, a także programy Puls, TVN, Polsat i TV4. Co nadawcy tych programów (np. Polsat czy TVN) nie mogą odmówić operatorowi rozprowadzania ich i nie powinni uzależniać zgody na rozpowszechnianie od uiszczenia jakiegokolwiek wynagrodzenia.
Mówiąc to prościej - różni dystrybutorzy programów telewizyjnych muszą zapewniać dostęp do programów z "pakietu must carry", a stacje telewizyjne powinny udostępnić te programy bez opłat.
W przeszłości już się zdarzało, że nadawcy telewizyjni chcieli wymigać się od udostępniania programów z pakietu "must carry". Przykładowo próbowali oni przekonywać, że przepisy Ustawy medialnej nie obejmują rozpowszechniania w internecie. Powodowało to problemy z dostępem do programów telewizyjnych przez różne aplikacje. Opór nadawców spowodował, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musiała przedstawić swoje stanowisko regulacyjne w tej sprawie. Warto wiedzieć, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad nowelizacją Ustawy o radiofonii i telewizji. Uruchomiono w tej sprawie konsultacje społeczne, które zakończą się dzisiaj. Na pierwszy rzut oka jest to taka nudna nowelizacja dotycząca szczegółów mało istotnych dla zwykłego człowieka (postępowania koncesyjne, kategorie programów okolicznościowych itd). Mimo wszystko znajdujemy w tej nowelizacji sprawę istotną dla "zwykłego internauty".
Z projektu ustawy i uzasadnienia dowiadujemy się, że ministerstwo kultury ma zamiar zmniejszyć liczbę programów objętych tzw.
obowiązkiem "must carry"
. Ten obowiązek wynika z art. 43 ustawy medialnej i jest nakładany na "operatora rozprowadzającego program". Taki operator musi rozprowadzać programy TVP 1, TVP 2, program regionalny, a także programy Puls, TVN, Polsat i TV4. Co nadawcy tych programów (np. Polsat czy TVN) nie mogą odmówić operatorowi rozprowadzania ich i nie powinni uzależniać zgody na rozpowszechnianie od uiszczenia jakiegokolwiek wynagrodzenia.
Mówiąc to prościej - różni dystrybutorzy programów telewizyjnych muszą zapewniać dostęp do programów z "pakietu must carry", a stacje telewizyjne powinny udostępnić te programy bez opłat.
W przeszłości już się zdarzało, że nadawcy telewizyjni chcieli wymigać się od udostępniania programów z pakietu
"
must carry"
.
Przykładowo próbowali oni przekonywać, że przepisy Ustawy medialnej nie obejmują rozpowszechniania w internecie. Powodowało to problemy z dostępem do programów telewizyjnych przez różne aplikacje. Opór nadawców spowodował, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musiała przedstawić swoje stanowisko regulacyjne w tej sprawie.
Więcej przeczytasz na:
comments powered by Disqus

Podobne artykuły

Elastyczne prawo autorski...

Kraje, które mają elastyczne prawo autorskie, doświadczają większych wzrostów gospodarczych, także w branży wydawniczej...

czytaj więcej
Tajna ustawa o dialogu sp...

Pracodawcy, związki zawodowe i minister pracy wspólnie uzgodnili sobie projekt ustawy "o dialogu społecznym". Większość...

czytaj więcej
Unijna reforma prywatnośc...

Prawo ochrony danych w UE miało być tak zreformowane, aby zapewniło ochronę prywatności w świecie cyfrowych technologii...

czytaj więcej
Czyny zakazane w prawie a...

W prawie autorskim jest przepis, który wprowadza odpowiedzialność karną za nieokreślone naruszenie w celu osiągnięcia ko...

czytaj więcej