Autor: Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej
Sygnatura: 2426-7-586-423-4-DPI-04
Hasła tematyczne: odliczenia, darowizna, organizacje pożytku publicznego
Kategoria:
Przepis art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. stanowi, iż podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo 7a ust. 1, po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie – łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1.
Jak wynika z powyższego, aby określona wpłata mogła być uznana za darowiznę, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, winna posiadać określone przedmiotowo i podmiotowo cechy.
Wymogi podmiotowe to obowiązek przeznaczenia darowizny na rzecz organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.
Wymogi przedmiotowe to obowiązek przeznaczenia darowizny na cele enumeratywnie wymienione w art. 4 ww ustawy.
Preferowanymi przez ustawodawcę celami, w sferze zadań publicznych, na które mogą być przekazane darowizny są m. in:
- promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy (pkt 7),
- nauki, edukacji, oświaty i wychowania (pkt 11)
- działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami (pkt 22)
- działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacyjnie pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1-23 (pkt 24).
Beneficjentami przekazywanych darowizn mogą być natomiast prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych:
- organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, należące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku),
- kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Biorąc powyższe pod uwagę, darowizny podlegające odliczeniu od dochodu muszą spełniać łącznie dwa warunki. Musi być ona przekazana ściśle określone cele wymienione w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Cele te muszą być również realizowane przez ściśle określone podmioty, tzn. organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.
Z treści ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika natomiast, aby warunkiem odliczenia darowizny było posiadanie przez beneficjenta statusu organizacji pożytku publicznego o którym mowa w art. 22 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, co oznacza że skorzystanie przez darczyńcę będącego osobą prawną z możliwości odliczenia przekazanych darowizn nie jest uzależnione od posiadania przez obdarowanego statusu organizacji pożytku publicznego.
W kontekście powołanych przepisów oraz w świetle przedstawionego w piśmie stanu
faktycznego stanowisko wyrażone przez Stowarzyszenie we wniosku jest prawidłowe.
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 01.01.2004 r.