Autor: Izba Skarbowa we Wrocławiu
Sygnatura: PP I 443/1039/04/AK
Hasła tematyczne: stawki podatku, remonty, infrastruktura towarzysząca, modernizacja
Kategoria:
Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu działając w trybie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia udzieloną interpretację przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej – pismo nr US-PTU-443/34/04 z dnia 12 sierpnia 2004 r. i wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Obiektami budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy, są obiekty wymienione w PKOB: 111 (budynki mieszkalne jednorodzinne), 112 (budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe) i ex 113 (budynki zbiorowego zamieszkania) wyłącznie w zakresie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu stanowią:
- – sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
– urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
– urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,
– jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 3 ustawy).
Reasumując, jeżeli podejmowane inwestycje mieszczą się w ramach robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą (w rozumieniu przytoczonej ustawy) oraz dotyczą budynków mieszkalnych rodzinnych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w PKOB to będą opodatkowane stawką podatku VAT 7% do dnia 31 grudnia 2007 r.
Tutejsza Izba Skarbowa mając na uwadze powołane wyżej przepisy stwierdza, iż zastosowanie stawki preferencyjnej dla robót budowlano-montażowych dotyczących infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, wynikającej z art. 146 ustawy o PTU, odnosi się jedynie do inwestycji realizowanych w ramach budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. W przypadku zatem, gdy przedmiotem świadczenia są prace remontowe lub konserwacyjne związane z drogami, dojściami realizowanymi poza przedsięwzięciem i zadaniami budownictwa mieszkaniowego nie ma podstaw do stosowania stawki preferencyjnej. Zatem remont i modernizacja oświetlenia ulicznego na istniejących drogach i ulicach nie może korzystać ze stawki preferencyjnej.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dokonana jest dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, a zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatnika.