Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie
Sygnatura: P-1/443-3/07
Hasła tematyczne: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, umowa zlecenia
Kategoria:
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590) – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.05.2007r wpłynął wniosek podatnika (uzupełniony pismem z dnia 29.06.2007r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Od 1998r Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu – radcy prawnego w firmie Kancelarii Radców Prawnych spółka cywilna. Świadczone usługi prawnicze są opodatkowane stawką VAT-22%.
Podatnik w zakresie podatku dochodowego złożył w trybie art.9a ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oświadczenie o wyborze stawki opodatkowania liniowego w wysokości 19%.
Podatnik zamierza uzyskiwać przychody z działalności wykonywanej osobiście (usługi prawne w zakresie doradztwa), jako radca prawny na podstawie umowy zlecenia z samorządową jednostką budżetową. Zgodnie z art.8 ustawy o radcach prawnych, radca prawny może wykonywać zawód na podstawie m.in. umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej w kancelarii radcy prawnego.
Postawiono pytanie:
Czy w przedstawionej sytuacji należy do przychodów z umowy zlecenia doliczać od pierwszej czynności podatek VAT w stawce 22 % (dokonanie usługi prawniczej) ?
i zajęto następujące stanowisko:
Podatnik uznaje, że przychody z umowy zlecenia będzie zaliczał do przychodów z działalności gospodarczej i w związku z tym, że tego rodzaju usługi (usługi prawnicze) opodatkowane są stawką 22 % VAT przy działalności gospodarczej, taką stawkę zamierza doliczać od pierwszych czynności do kwoty z umowy zlecenia.
Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007r, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (…) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:
Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (…).
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługobiorców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Stosownie do art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy o VAT, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Natomiast wykonywanie zleceń, które nie spełniają warunków art.15 ust.3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z cytowanym przepisem traktowane jest jako samodzielnie prowadzona działalność gospodarcza i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art.41 ust.1 w/w ustawy o VAT, stawka podatku VAT wynosi 22 % z tytułu świadczenia powyższych usług.
Ponadto zgodnie z art.113 ust.13 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, świadczenie usług prawniczych oraz usług w zakresie doradztwa nie jest objęte zwolnieniem podmiotowym. Jeżeli rozpocznie Pani wykonywanie usług prawnych w zakresie doradztwa i nie będzie miał do nich zastosowania art.15 ust.3 pkt 3 w/w ustawy o podatku VAT, to od chwili rozpoczęcia świadczenia tych usług będzie Pani podatnikiem podatku VAT obowiązanym do rejestracji i rozliczania podatku.
Zgodnie z art. 29 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art.119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (…).
Wobec powyższego obrót z umowy zlecenia będzie zawierał w sobie podatek od towarów i usług, dlatego stanowisko Pani dotyczące doliczania podatku VAT do kwot z umowy zlecenia jest nieprawidłowe. Podatek VAT jest bowiem zawarty w kwocie należnej z tytułu świadczenia należnego od nabywcy.
Pouczenie
Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 – Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.