dotyczy wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo tworzonej spółki


Autor: Urząd Skarbowy w Stalowej Woli

Sygnatura: US.II-423/3/45/05

Hasła tematyczne: wkłady niepieniężne, zorganizowana część przedsiębiorstwa, aport

Kategoria:

Odpowiadając na pismo z dnia 22.06.2004 r. (data wpływu do organu podatkowego w dniu 29.06.2004 r., znak: 196/SW/06/04, uzupełnione odrębnymi pismami z dnia 14.07.2004 r. i 5.08.2004 r., w sprawie udzielenia przez tut. organ podatkowy informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia jak niżej:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że "C." sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług handlowych w postaci zorganizowanych centrów handlowych. W planach spółki jest wniesienie w formie aportu do nowo tworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zorganizowanej części prowadzonego przedsiębiorstwa. Z pisma wynika, że przeniesiona zostanie własność budynku, w tej części, w której spółka jest właścicielem, wyposażenie oraz towary handlowe, wniesione zostaną także wartości niematerialne i prawne, tj. umowy z kontrahentami, umowy z dzierżawcami, zobowiązania i należności, zatrudnienie pracowników przejmie także nowo tworzony podmiot gospodarczy. W formie aportu do nowo tworzonej spółki zostaną wniesione ponadto zdolności i umiejętności pracownicze. Wątpliwości interpretacyjne Spółki budzi zapis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który brzmi: przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1 – 3 stosuje się odpowiednio. Zapytanie spółki brzmi: czy wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo tworzonej spółki, w zamian za udziały w tworzonej spółce spowoduje powstanie przychodu w spółce, czy też nie spowoduje takiego obowiązku w myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Od dnia 1.01.2003 r. dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych zostało zdefiniowane pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 4a pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uznaje się, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Natomiast przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 3) odpowiada pojęciu przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Jak z powyższego wynika, zorganizowana część mienia przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębnie zakład mogący realizować zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe ogrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Należy zatem stwierdzić, iż poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym w tak przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, że jeżeli wyodrębniona część przedsiębiorstwa spełnia ww. cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie będzie źródłem przychodu, o którym mowa w powołanym na wstępie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w tym zakresie stanowisko spółki jest prawidłowe na gruncie obowiązującego prawa.