W złożonym piśmie Podatnik wnosi o udzielenie opinii w sprawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535) w zakresie zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów oraz dokumentów potwierdzających wywóz towar


Autor: Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Sygnatura: III-2/446-1666/04/EF

Hasła tematyczne: dokumenty celne, eksport (wywóz)

Kategoria:

W świetle art. 2 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej "ustawą", przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

W świetle art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem m. in. ust. 4-9. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Mając na uwadze art. 41 ust. 6 ustawy stawkę 0% stosuje się w eksporcie towarów (…) pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeśli warunek o którym mowa wyżej nie został spełniony, to w świetle art. 41 ust. 7 ustawy, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym , stosując stawkę 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawcy tego towaru na terytorium kraju. Wskazać należy, iż zgodnie z art. 41 ust. 8 ustawy, przepis ust. 7 stosuje się w przypadku gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika, w świetle art. 41 ust. 9 ustawy, do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż zakwalifikowanie danej czynności jako eksportu towarów, a co za tym idzie zastosowanie stawki podatku od towarów i usług 0% uzależnione jest od posiadania przez podatnika potwierdzonego przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. nie określa form dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, jednak wskazuje na zastosowanie odpowiedniego dokumentu celnego potwierdzonego przez urząd celny wyjścia towaru.

Forma dokumentów celnych potwierdzających dokonanie eksportu towarów została określona ustawą z dnia 19 marca 2004r. prawo celne (Dz. U. Nr 68 poz. 622) wraz z aktami wykonawczymi do tej ustawy. Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 września 2001r. w sprawie deklaracji i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 ze zm.) zgłoszenie celne w formie pisemnej dokonywane jest na formularzu Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (formularz SAD) lub na zestawie Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (zestaw SAD). Stosownie zaś do § 48 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz. U. Nr 94, poz. 902) formularze SAD i SAD-BIS, których wzory zostały określone przepisami wyżej wymienionego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001r., z wyjątkiem kart 1A oraz 1A BIS, mogą być stosowane do dnia 31 grudnia 2006r.