1. Jakie elementy składają się na cenę nabycia w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów używanych, sprzedawanych w kraju z zastosowaniem opodatkowania marży, a zwłaszcza czy do tej ceny wlicza się kwotę zapłaconego podatku akcyzow


Autor: Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku

Sygnatura: IS-Pł-WV-443/328/04/IZ

Hasła tematyczne: samochód używany, cena nabycia, obniżenie podatku należnego, marża

Kategoria:

Ad 1. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych /…/, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża stanowiąca różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Powołana powyżej ustawa nie precyzuje pojęcia "ceny nabycia" w przypadku stosowania szczególnej procedury w zakresie dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Zatem posiłkować się należy definicją zawartą w Szóstej Dyrektywie Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG). Artykuł 26a część B ust. 3 w/w VI Dyrektywy dla określenia podstawy opodatkowania dostaw towarów przy zastosowaniu marży podaje definicję "ceny nabycia". Zgodnie z nią "cena nabycia" oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał od podatnika – pośrednika opodatkowanego. Oznacza to, że cena nabycia, to cena, którą podatnik zapłacił dostawcy towaru. Cena ta nie może zawierać innych elementów, tj. podatków, opłat, jeżeli zostały one poniesione przez nabywcę towaru, ale nie zapłacone dostawcy.

Ad 2. Art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z uwagi na to, iż Strona wykonuje tylko czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – handel używanymi samochodami – przysługuje Podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę całą podatku naliczonego, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.