Autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów
Sygnatura: US33/NG/GF/II/110/35zap./GK/04
Hasła tematyczne: lokatorzy, najem
Kategoria:
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ za przychód z działalności o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. , uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i strat.
U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Zgodnie z ust. 1c tego artykułu za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e – 1g, dzień wystawienia faktury /rachunku/, nie później niż ostatni dzień miesiąca w którym:
- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub,
- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pani współwłaścicielką lokalu mieszkalnego, który jest przedmiotem najmu dla osób fizycznych na cele mieszkalne i użytkowe. Przychody osiągane z tego tytułu w 2004 roku opodatkowane są na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Z treści pisma wynika, że od m-ca kwietnia 2004 r. na wspólne konto bankowe współwłaścicieli wpływają co miesiąc kwoty pieniężne w stałej wysokości, jako zapłata za czynsz i za media od lokatora, który zajmuje lokal nr 12 bezprawnie bez zgody współwłaścicieli. W tej konkretnej sytuacji ma Pani wątpliwości, czy dokonana zapłata za najem lokalu zajmowanego przez tego lokatora stanowi przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym.Po przeanalizowaniu zebranego materiału dowodowego w tej sprawie tut. organ stwierdził, że w świetle powołanego wyżej art. 14 ust. 1c pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskane przychody z tytułu najmu lokalu w ramach działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym proporcjonalnie do udziału współwłaścicieli.
Tutejszy organ podkreśla, że w tej konkretnej sytuacji bez znaczenia pozostaje fakt bezprawnego zajmowania lokalu przez lokatora. Bezspornym pozostaje również fakt nie kwestionowania przez współwłaścicieli wysokości kwoty zapłaty za świadczoną usługę najmu wpływającą na konto bankowe współwłaścicieli. Zatem zaistniała sytuacja świadczy o realizowaniu usługi najmu przez lokatora, wynikającej z poczucia spełnionego obowiązku wobec współwłaścicieli.
Ponadto tutejszy organ nadmienia, że wszelkie pozostałe sporne kwestie dotyczące zakresu odpowiedzialności i wzajemnych roszczeń między współwłaścicielami przedstawione we wniosku winny być rozstrzygnięte na drodze sądowej.