Podatnik zwraca się z zapytaniem dotyczącym obowiązku wystawienia faktury VAT na otrzymaną zaliczkę przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy. Podatnik nie wystawił faktury na otrzymaną zaliczkę a jedynie dokument faktura proforma.Przedmiote


Autor: Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu

Sygnatura: ZP/443-060/04

Hasła tematyczne: zaliczka, podatek od towarów i usług, obowiązek podatkowy, dostawa wewnątrzwspólnotowa, faktura VAT

Kategoria:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust.1.

Natomiast art. 19 ust. 11 w. cyt. ustawy stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Art. 19 ust. 12 ww. ustawy stanowi, że przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmnej 50% ceny oraz gdy:1.wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności;2.eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Art. 20 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2, dotyczący przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2, stosuje się odpowiednio.W przypadku gdy Podatnik deklaruje kwotę podatku do zwrotu wówczas, aby powstał obowiązek podatkowy w części otrzymanej zaliczki, podatnik powinien przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2. Jeżeli podatnik spełni ten warunek, wówczas wykazuje w deklaracji VAT-7 ową zaliczkę ze stawką 0%. W przeciwnym wypadku obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 20 ust.1.

Obowiązek wystawienia faktury wynika jednak z przepisu art. 106 ust. 1-3 wyżej wymienionej ustawy i §17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971 z 2004r. ) w myśl którego, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. W związku z powyższym podatnik ma obowiązek wystawienia faktury w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymano część należności.

Dane, które powinna zawierać faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi określa §17 ust. 3, pkt 1-7 ww. rozporządzenia Ministra Finansów. Stosownie do §17 ust. 3, pkt 6 ww. rozporządzenia faktura ta zawiera dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy.Zatem, nazwa towaru lub usługi wpisana na fakturze, musi być tak skonstruowana, aby można było na tej podstawie dokładnie określić zakupiony towar.