Czy dostawa towarów przez niemieckiego podatnika od wartości dodanej na rzecz polskiego podatnika podatku od towarów i usług udokumentowana fakturą pro forma traktowana jest u polskiego podatnika jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i jako tak


Autor: Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim

Sygnatura: ZP-443/18/04

Hasła tematyczne: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, umowa komisu, obowiązek podatkowy, podatek od towarów i usług, nabycie wewnątrzwspólnotowe, powstanie obowiązku podatkowego, dostawa, obowiązek, nabycie, podatek, dostawa wewnątrzwspólnotowa

Kategoria:

Jak wynika ze złożonego zapytania Podatnik (podatnik VAT-UE) w oparciu o porozumienie i umowę konsygnacyjną zawartą z niemiecką firmą (podatnik VAT-UE) otrzymał w maju br. dostawę towaru (odzież) pochodzącą z likwidacji salonu sprzedaży po zredukowanych cenach celem znalezienia nabywców w Polsce. Towar ten dostarczono wraz z fakturą pro forma zawierającą specyfikację artykułów z proponowanymi cenami. Po przeprowadzeniu identyfikacji towaru podpisano aneks do umowy na niższą wartość dostawy. Podatnik sprzedaje towar stosując ceny ustalone przez siebie. Zgodnie z umową z kontrahentem niemieckim rozlicza się kwartalnie począwszy od 30.06.04r. do 30.06.05r., przekazując mu wykaz sprzedanych towarów. Firma niemiecka po otrzymaniu zestawienia wystawia fakturę na sprzedany towar, traktując ją w tym momencie jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WWDT). Faktura wystawiana jest wg cen wynikających z aneksu do umowy, a różnica między ceną z umowy i ceną uzyskaną od klienta stanowi zysk Podatnika. Towar, który nie zostanie sprzedany może podlegać dalszej redukcji cenowej lub zwrotowi. Podatnik nie wykazał w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2004r. ani w informacji kwartalnej VAT-UE wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WWNT) w związku z otrzymaniem dostawy towaru w maju br.. W dniu 30.06.04r. przekazał firmie niemieckiej wykaz sprzedanych towarów, w lipcu 2004r. firma niemiecka wystawiła fakturę i w oparciu o powyższe dokumenty Podatnik wykazał w tej części WWNT w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2004r. Dostawę krajową ww towarów opodatkował stawką 22%.

Zgodnie z art.9ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art.5ust.1pkt4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że :1) nabywcą towarów jest a) podatnik, o którym mowa w art.15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit.a- z zastrzeżeniem art.102)dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt1lit.a.W przedmiotowej sprawie przekazanie towaru przez niemieckiego kontrahenta polskiemu przedsiębiorcy stanowi odpowiednio wewnątrzwspólnotową dostawę i nabycie towarów.

Zgodnie z art.20ust.5 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust.6-9. W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust.5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art.20ust.6 ustawy o VAT). W przedmiotowej sprawie u polskiego komisanta obowiązek podatkowy powstał 15 czerwca z uwagi na moment dostawy towaru. Obowiązek podatkowy powstałby z momentem wystawienia faktury pro forma wtedy, gdyby wynikał z niej obowiązek zapłaty. W związku z tym polski kontrahent winien w momencie powstania obowiązku podatkowego wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2004r. i informacji podsumowującej za II kwartał 2004r. WWNT.

W przypadku, gdy towar nie zostanie sprzedany i wróci do komitenta mamy do czynienia w WWDT. Zgodnie z art.20ust.1 ustawy VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust.2-4. W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust.1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art.20ust.2 ustawy o VAT). Podatnikowi przysługuje prawo do zastosowania stawki 0%, jeżeli zostaną spełnione warunki, o których mowa w art.42 ustawy o VAT. W przypadku, gdy zwrot towaru stanowić będzie reklamację konieczna jest korekta odpowiednich dokumentów.

Odpowiedzi na powyższe pytanie organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi.