Czy w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie nabytego prawa użytkowania wieczystego (przy nabyciu stosownie do art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określony został przychód) kosztem uzyskania przychodu, związanym ze sprze


Autor: Izba Skarbowa w Warszawie

Sygnatura: PD-005U-753/04/ER

Hasła tematyczne: świadczenie nieodpłatne, koszty uzyskania przychodów, użytkowanie wieczyste, przychód

Kategoria:

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje:

Pytanie podatnika brzmiało:

"Czy w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie nabytego prawa użytkowania wieczystego (przy nabyciu stosownie do art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określony został przychód) kosztem uzyskania przychodu związanym ze sprzedażą prawa wieczystego użytkowania będzie m.in. kwota tego przychodu?

Zdaniem Podatnika ponieważ w momencie nabycia prawa użytkowania wieczystego przychód został ustalony według art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to w momencie sprzedaży tego prawa będzie miał zastosowanie, przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów art. 15 ust. 1 i ustawy o p.d.o.p.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik otrzymał prawo wieczystego użytkowania gruntu w związku z likwidacją Spółki, której 100% akcji posiadał. Nie było to więc nieodpłatne nabycie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt. 3 ustawy o p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej – w części stanowiącej koszt nabycia tego majątku.

W związku z powyższym gdy wartość majątku wydanego akcjonariuszowi (Podatnikowi) w związku z likwidacją Spółki jest równa lub niższa od wartości po jakiej podatnik nabył majątek – nie uzyska on dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Przychód został zgodnie z zapisem art. 12 ust. 4 pkt. 3 ustawy o p.d.o.p. skorygowany od razu o równowartość wydatków na nabycie tego majątku.

W takim przypadku, do kwoty stanowiącej równowartość kosztów nabycia tego majątku w momencie odpłatnego zbycia prawa wieczystgo użytkowania, nie ma zastosowania art. 15 ust. 1 i ustawy o p.d.o.p.