Autor: Lubelski Urząd Skarbowy
Sygnatura: PP-2-443/104/04
Hasła tematyczne: usługi na majątku rzeczowym, majątek ruchomy
Kategoria:
Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 5.10.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 5.10.2004 r.), uzupełniony pismem z dnia 12.10.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.10.2004 r.), informuje:
Zgodnie z przedstawionym przez Podatnika w w/w pismach stanem faktycznym, Spółdzielnia świadczy usługę materialną – usługową produkcję mleka w proszku, dla odbiorcy hiszpańskiego. Usługa jest świadczona w zakładzie Podatnika, z surowca powierzonego przez kontrahenta, zakupionego przez zleceniodawcę na terenie Polski. Wyrobami finalnymi są: mleko w proszku oraz śmietana.
Odnosząc się do pytania zwartego w piśmie z dnia 5.10.2004 r. należy stwierdzić, że ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) nie posługuje się pojęciem "eksportu usług". Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a contrario, odpłatne świadczenie usług poza terytorium kraju nie stanowi czynności opodatkowanej w świetle polskiej ustawy o VAT.
Do rozstrzygnięcia postawionego przez Podatnika zagadnienia opodatkowania wspomnianych wyżej usług niezbędne jest więc ustalenie miejsca ich świadczenia.
Od 1 maja 2004 r. świadczenie usług na rzecz kontrahentów z krajów Unii Europejskiej, na materiałach będących własnością zleceniodawcy, stanowi usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d w/w ustawy, w przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (a więc zakład Podatnika, położony na terytorium Polski), z zastrzeżeniem art. 28 tej ustawy. W tym pierwszym wypadku usługi podlegałyby opodatkowaniu polskim podatkiem VAT, według stawki obowiązującej na terytorium kraju..
W świetle art. 28 ust. 7 i 8 w/w ustawy, w przypadku wspomnianych usług, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. W przypadku usług świadczonych przez Podatnika ten ostatni warunek należy uznać za spełniony, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju. W takim wypadku przedmiotowe usługi nie podlegałyby opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług.