Pytanie Podatnika dotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości


Autor: Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim

Sygnatura: PPE3/443-34/04

Hasła tematyczne: sprzedaż nieruchomości, podatek od towarów i usług, nieruchomości, opodatkowanie

Kategoria:

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.nr 137 poz.926 z późn.zm.) w związku z pismem Starosty z dnia 11.10.2004 r. (data wpływu do US 18.10.2004 r.) nr GN.III.7220-13/04 w sprawie uzupełnienia informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim z dnia 02.07.2004 r. znak PPE3/443-14/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości informuję:

Przedmiotowe zagadnienie zostało uregulowane w art.43, ust.1, pkt 2 i pkt 10, ust.2 pkt 1, ust.6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.nr 54 poz.535).

W myśl powyższego zwalnia się od podatku dostawę używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Budynki, budowle lub ich części uznaje się za towary używane, jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Powyższe zwolnienie nie dotyczy dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy oraz części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zwolnienia od podatku od towarów i usług dostaw używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze nie stosuje się – jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższe unormowania odniesione do stanu faktycznego, wskazanego w piśmie Starosty wskazują, że przedmiotowa transakcja będzie zwolniona z podatku od towarów i usług

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny podany we wniosku oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania pisma.