Autor: Dolnośląski Urząd Skarbowy
Sygnatura: PP I 443/1709-138/HCh/04
Hasła tematyczne: korekta, obowiązek podatkowy, uszlachetnianie, deklaracje
Kategoria:
W nowej ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) brak jest przepisów przejściowych, które szczegółowo regulowałyby zasady opodatkowania usług, które wykonane zostały w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 r., a w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał po dniu 01 maja 2004 r.
W związku z tym, należy kierować się uregulowaniami zawartymi w art. 83 ust. 1 pkt 25 oraz ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.
W myśl powyższych przepisów stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów nabywanych przez podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego, niebędące podatnikami w art. 15, jeżeli towary te są przeznaczone do przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia na terytorium kraju, a następnie do wywozu z terytorium Wspólnoty, w przypadku gdy podatnik:
- – przekaże nabyty przez podmiot towar podatnikowi, który dokonuje przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia tego towaru,
– posiada dowód, że należność za towar została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju.
Jeżeli podatnik otrzyma całość lub co najmniej 50% zapłaty przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty towaru będącego przedmiotem świadczonych usług, z tym że spełnienie warunków także po upływie tego terminu uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę.
W związku z tym, w sytuacji, kiedy Spółka otrzyma zapłatę za towary, będzie miała prawo do skorygowania podatku należnego w złożonej deklaracji VAT-7 w której wykazano usługę na druku obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 r.