Zagraniczna osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na terenie Niemiec świadczy usługi rzeczoznawcze na rzecz polskiej firmy. Gdzie i w jakiej formie powinien być odprowadzony podatek od dochodu uzyskanego za wykonaną usługę?


Autor: Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Sygnatura: US 72/RPŁ/423-85/04/EŁ

Hasła tematyczne: obowiązek płatnika, umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, rzeczoznawstwo, podatek od wynagrodzeń

Kategoria:

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr poz. 926 ze zm./ w odpowiedzi na wniosek z dnia 31.05.2004 r., /wpływ do tut. urzędu dn.03.06.2004 r./ o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego

w sprawie opodatkowania dochodów osoby fizycznej świadczącej usługi rzeczoznawcze na terenie Niemiec, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2a ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ zwanej dalej "updf" osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /ograniczony obowiązek podatkowy/ .

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, że firma zawiera umowy z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w Niemczech na wykonanie usług rzeczoznawstwa. Przychody uzyskane ze świadczenia tych usług należy zakwalifikować do przychodów określonych w art. 29 ust. 1 pkt. 5 updf od których płatnik obowiązany jest pobrać podatek w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodów.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że na podstawie art. 29 ust. 2 updf przepis ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Polska zawarła w dniu 18 grudnia 1972 r. z Republiką Federalną Niemiec umowę w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i majątku /Dz. U. z 1975 r. Nr 31 poz. 163/.

Na podstawie art. 13 ust. 1 tej umowy dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności gospodarczej podobnego rodzaju, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że dla wykonywania swojej działalności w drugim Umawiającym się Państwie dysponuje ona normalnie stałą placówką.

W związku z powyższym przedmiotowe dochody osoby mającej miejsce zamieszkania w Niemczech nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.