Stan faktycznyFirma nasza obejmuje procedurą ,składu celnego towary przywożone spoza Unii Europejskiej. Następnie towary te są m.in. wywożone poza UE w procedurze powrotnego wywozu (3171) jak również są dostarczane do innych składów celnych na


Autor: Izba Skarbowa w Lublinie

Sygnatura: PP.2-448/I/357/04

Hasła tematyczne: skład celny, sprzedaż towarów, stawki podatku

Kategoria:

Na podstawie art. 14b §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2004 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zmian. ) – po zweryfikowaniu informacji Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie zawartej w piśmie Nr PP-2-443/63/04 z dnia 28 lipca 2004 roku na złożone zapytanie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług obrotu w składzie celnym, wyjaśniam co następuje.Stosownie do postanowień zawartych w art. 5 ust. 1 pkt1 i pkt5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem podlega dostawa towarów o ile ma miejsce na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, przez którą zgodnie z art. 13 cyt. ustawy rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju. Jednocześnie w art. 2 pkt1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zdefiniował "terytorium kraju" jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązująca obecnie ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje szczególnych uregulowań w rozliczaniu transakcji dotyczących towarów znajdujących się w składzie celnym, które nie zostały jeszcze dopuszczone do obrotu na terytorium Polski. Ustawa nie zawiera również regulacji jaka była zawarta w art. 4b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 roku. W myśl wskazanego przepisu dokonanie sprzedaży towarów w składzie celnym towarów sprowadzonych tam z zagranicy, w stosunku do których nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy z tytułu importu uznawano za sprzedaż poza granicami Polski. Skoro zatem dostawa zostanie dokonana w składzie celnym na terytorium Rzeczypospolitej – a więc na "terytorium kraju" w rozumieniu przepisów ustawy – to dostawa taka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Generalnie stwierdzić należy, że dostawa towarów ( przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ) w obrębie składu celnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych jak wszelkie inne transakcje z jednoczesnym zastosowaniem stawek obowiązujących dla konkretnej sprzedaży.