Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług posiłków sprzedawanych uczniom i pracownikom szkoły. Posiłki wydawane w stołówkach przygotowywane są przez szkoły samodzielnie. Stołówki nie są odręnbymi podmiotami gospod


Autor: Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Sygnatura: PP/443-65/04

Hasła tematyczne: podatek od towarów i usług, stołówka szkolna

Kategoria:

W związku z pismem z dnia 08.10.2004r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 15.10.2004r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e , co następuje:

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług posiłków sprzedawanych uczniom i pracownikom szkoły.

Jak podnosi w piśmie podatnik posiłki wydawane w stołówkach przygotowywane są przez szkoły samodzielnie. Stołówki nie są odrębnymi podmiotami gospodarczymi, a działalność ich ściśle związana jest z działalnością edukacyjną.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art.113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości nie wlicza się kwoty podatku.

Do wartości sprzedaży, zgodnie z art.113 ust.2 w/w ustawy, nie wlicza się również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.Oznacza to, że do ustalenia tego obrotu uwzględnia się jedynie wartość transakcji podlegających opodatkowaniu

Powyższe zwolnienie odnosi się odpowiednio do podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro, w przypadku rozpoczęcia czynności opodatkowanych w trakcie 2004roku.

Jak wynika z pisma Szkoła wykonuje podstawowe zadania systemu oświaty, a mianowicie usługi edukacyjne, a jednocześnie prowadzi stołówkę szkolną z przeznaczeniem wyłącznie dla uczniów i personelu szkolnego.

W opinii tut. organu podatkowego sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej, przygotowywanych przez personel szkoły dla uczniów i pracowników szkoły pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły mieści się w dziale usług szkół podstawowych i gimnazjów, w tym specjalnych, sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym pod symbolem PKWiU 80.10.12.

Natomiast, gdy czynności te wykonywane są przez podatnika na rzecz innych osób lub podmiotów i wiążą się z odrębnym świadczeniem, które nie stanowi z założenia elementu składowego świadczonych usług, w analizowanym przypadku usług edukacji (np. świadczenie o zupełnie odrębnym charakterze, związane z uiszczeniem odrębnej odpłatności, pozostające bez wpływu na usługę zasadniczą) wówczas usługi te mieszczą się w dziale usług stołówkowych, sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym pod symbolem PKWiU 55.51.10-00.00.

Zaznaczyć jednak należy, że organ podatkowy nie jest organem kompetentnym do wydawania opinii statystycznych, w związku z czym podatnik winien zwrócić się do właściwego Urzędu Statystycznego o ustalenie czy prowadzenie stołówki szkolnej może być zaliczone do PKWiU ex 80 tj. do usług edukacyjnych, czy do PKWiU ex 55.5, tj. do usług stołówkowych i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych

Po ustaleniu prawidłowej klasyfikacji można określić prawidłową stawkę podatku od towarów i usług na wykonywane przez Szkoły usługi.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że w przypadku zaklasyfikowania świadczonych przez szkoły usług do grupowania statystycznego PKWiU 80, zgodnie z art.43, ust.1, pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, usługi te będą zwolnione od podatku VAT, albowiem w załączniku nr 4 do ustawy w wykazie usług zwolnionych, w poz. 7 tego załącznika pod symbolem PKWiU ex 80 mieszczą się "usługi w zakresie edukacji".Natomiast usługi stołówkowe, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 55, zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.), podlegają opodatkowaniu podatkiem według stawki VAT w wysokości 7%, gdyż w okresie do dnia 31 grudnia 2007r. obniżoną stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków do odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5) z wyłączeniem:- sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;
– sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%
.

Tutejszy organ podatkowy informuje dodatkowo, że tryb wydawania opinii klasyfikacyjnych został określony w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych.

Zgodnie z zarządzeniem nr 5 z dnia 05.11.2002r. (Dz.Urz.GUS Nr 12, poz.67) od dnia 1 stycznia 2003r. do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów kwalifikacyjnych właściwy jest tylko jeden organ statystyczny – Urząd Statystyczny w Łodzi – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.