Jak należy rozliczyć:- podatek należny zawarty w wystawionych w dniu 29.02.2004r. przez Zakład Usług X fakturach, w których terminy płatności określono w m-cu marcu i kwietniu 2004r., – podatek naliczony zawarty w wystawionych dla Zakładu Usług


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: PI/005-612/04/CIP/01

Hasła tematyczne: przekształcanie podmiotów, likwidacja, rozliczanie podatku od towarów i usług, zakład budżetowy

Kategoria:

Stan faktyczny:

Na podstawie uchwał Sejmiku Województwa Pomorskiego zdecydowano o likwidacji z dniem 29.02.2004r. Zakładu Usług X w celu zawiązania Spółki z o. o. Zakład Usług X.

Stosownie do postanowień sporządzonego w dniu 25.02.2004r. aktu notarialnego Spółka z o. o. wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki zlikwidowanego zakładu budżetowego – Zakład Usług X.

Spółka z o. o. Zakład Usług X na dzień likwidacji Zakładu Usług X w dniu 29.02.2004r. dokonała u odbiorców odczytów liczników faktycznego zużycia wody i ścieków.

W fakturach wystawionych z datą 29.02.2004r. przez Zakład Usług X określono terminy płatności przypadające na m-ce marzec i kwiecień 2004r.

Natomiast podatek naliczony wynikający z faktur zakupu przez Zakład Usług X w m-cu lutym 2004r., w których termin płatności przypadł w m-cu marcu 2004r. nie został odliczony przez ten Zakład w m-cu lutym 2004r. a w m-cu marcu 2004r. przez Spółkę z o. o. Zakład Usług X.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do postanowień art. 93 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ osoba prawna zawiązana /powstała/ w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl postanowień art. 93b powołanej ustawy przepisy art. 93 i art. 93a stosuje się odpowiednio do łączenia się i przekształceń komunalnych zakładów budżetowych.

Ze stanu faktycznego sprawy – akt notarialny sporządzony w dniu 25.02.2004r.- wynika, iż na podstawie uchwał Sejmiku Województwa Pomorskiego zdecydowano o likwidacji Zakładu Usług X w celu zawiązania Spółki z o. o. Zakład Usług X.

Zatem stwierdzić należy, iż powstała Spółka z o. o. Zakład Usług X wstępuje – w myśl postanowień art. 93 § 1 w związku z art. 93b Ordynacji podatkowej – we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki zlikwidowanego zakładu budżetowego – Zakładu Usług X.

Stosownie do postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm./ obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania /dostarczenia/, przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2-10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2a-6.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Zakład Usług X z tytułu sprzedaży usług w zakresie rozprowadzania wody i odprowadzania ścieków w dniu 29.02.2004r. wystawił faktury, w których określił termin płatności należności z nich wynikających na m-c marzec i kwiecień 2004r.

W postanowieniach art. 6 ust. 8b pkt 1 lit. c powyżej cytowanej ustawy sprecyzowano, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług wymienionych w pozycji 105 i poz. 125 – 128 załącznika nr 3 do ustawy.

W załączniku nr 3 do ustawy – wykaz towarów i usług, których sprzedaż lub świadczenie jest objęte stawką podatku w wysokości 7% – w poz. 105 wymieniono usługi w zakresie rozprowadzania wody o symbolu PKWiU 41.00.20, a w poz. 125 wymieniono usługi w zakresie odprowadzania, oczyszczania i likwidacji ścieków o symbolu PKWiU 90.00.11.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że jeżeli świadczone przez Zakład usługi w zakresie rozprowadzania wody zostały sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 41.00.20 a usługi w zakresie odprowadzania, oczyszczania i likwidacji ścieków zostały sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 90.00.11, o których mowa w poz. 105 i 125 załącznika nr 3 do cyt. powyżej ustawy – to obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje zgodnie z powyżej cytowanym art. 6 ust. 8b pkt 1 lit. c ustawy VAT.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż podatek należny określony w wystawionych w dniu 29.02.2004r. przez Zakład Usług X fakturach dokumentujących sprzedaż usług w zakresie rozprowadzania wody oraz odprowadzania ścieków, w których termin płatności określono w m-cu marcu i kwietniu 2004r. Spółka z o. o. Zakład Usług X jest obowiązana rozliczyć odpowiednio w rozliczeniu podatku od towarów i usług za m-c marzec i kwiecień 2004r.

Natomiast odnośnie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur zakupu za m-c luty 2004r. Zakładu Usług X, w których termin płatności przypadł w m-cu marcu 2004r. wskazać należy, że stosownie do postanowień art. 19 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Obniżenie kwoty podatku następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2-4.

Jednakże w myśl postanowień § 40 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm./ podatnik, który otrzymał fakturę potwierdzającą nabycie towarów i usług wymienionych w ust. 3 – w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, rozprowadzania wody, odprowadzania i oczyszczania oraz likwidacji ścieków, opróżniania szamb z wyłączeniem usług szaletów publicznych, wywozu i zagospodarowywania śmieci i odpadów, oczyszczanie dróg kołowych, ulic, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu – może obniżyć podatek należny o podatek naliczony określony w tej fakturze w miesiącu, w którym przypada termin płatności określony w tej fakturze, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 10 ust. 1a i 1d ustawy – w kwartale, w którym przypada termin płatności określony w tej fakturze.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu za m-c luty 2004r., w których termin płatności przypadł w m-cu marcu 2004r. zgodnie z dyspozycją zawartą w postanowieniach art. 19 ust.1 i ust. 3 pkt 1 ustawy mając na uwadze § 40 ust. 4 cyt. rozporządzenia.

Wobec likwidacji Zakładu Usług X w celu zawiązania Spółki z o. o. Zakład Usług X zgodnie z dyspozycją zawartą w postanowieniach art. 93 § 1 w związku z art. 93b Ordynacji podatkowej Spółka z o. o. Zakład Usług X wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podmiotu przekształconego co oznacza, że ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu wystawionych dla Zakładu Usług X.