Autor: Urząd Skarbowy Łódź-Polesie
Sygnatura: IA-415/50/2004
Hasła tematyczne: księgi rachunkowe, moment powstania przychodów, nabycie przedsiębiorstwa, podatek dochodowy od osób fizycznych, zorganizowana część przedsiębiorstwa
Kategoria:
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Polesie działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, § 2 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela Panu informacji w zakresie obowiązywania i stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 18 października 2004 roku (data wpływu do Urzędu 21 października 2004r.).
Definicje przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarte są w art. 5a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpowiada pojęciu przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. W kodeksie cywilnym przedsiębiorstwo zostało zdefiniowane w art. 55. Aktualne brzmienie tego artykułu obowiązuje od dnia 25 września 2003 roku.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono szczególności:
- 1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
- 2. własność nieruchomości lub ruchomości w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
- 3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
- 4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
- 5. koncesje, licencje i zezwolenia,
- 6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
- 7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
- 8. tajemnice przedsiębiorstwa,
- 9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Powyższe wyliczenie jest katalogiem otwartym, w związku z tym w skład przedsiębiorstwa mogą wchodzić również inne niż w/w elementy, a niektóre z wymienionych elementów mogą nie wystąpić.
Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W przypadku wniesienia jako aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wartość udziałów (akcji) staje się przychodem dopiero w chwili ich zbycia – art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast, gdy składniki majątkowe wnoszone są jako wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wartość wydanych w zamian udziałów lub akcji jest przychodem wspólnika już w momencie ich otrzymania (art. 17 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).