Autor: Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach
Sygnatura: IIUS PBII/415-101/2004
Hasła tematyczne: sędzia, działalność wykonywana osobiście, wynagrodzenia, sport
Kategoria:
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Oręg Polskiego … w …. realizuje swoje cele statutowe m.in. poprzez organizowanie sportu wędkarskiego w postaci zawodów wędkarskich zarówno na szczeblu Okręgu jak i Kół, które są jednostkami terenowymi Okręgu.
Wysokość kwot przysługujących sędziom za sędziowanie na zawodach wędkarskich ustalana jest na szczeblu Okręgu przez Okręgowy Kapitanat Sportowy, a na szczeblu Kół przez Zarząd Koła. Ustalenia dotyczące przedmiotowych wynagrodzeń sędziowskich zawarte są w protokołach sporządzanych z tychże posiedzeń.
Kwoty ww. wynagrodzeń sędziów wyznaczonych do prowadzenia zawodów, wykazane są w sporządzanych listach płac.
Z sędziami nie są zawierane odrębne umowy cywilnoprawne.
Płatnik, zwraca się z zapytaniem, czy przedstawione postępowanie jest prawidłowe oraz czy istnieje konieczność zawierania z sędziami umów cywilnoprawnych np. umów o dzieło.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście.
Z kolei art. 13 pkt 2 tej ustawy stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe, przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.
Nie ulega wątpliwości, że przedmiotowe wynagrodzenia sędziów stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście w myśl powołanego art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli zatem z dokumentacji dotyczącej przedmiotowych wynagrodzeń sędziów wynikają wszystkie dane niezbędne do obliczania, pobierania i odprowadzania przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – tut. Urząd nie widzi konieczności zawierania z sędziami odrębnych umów cywilnoprawnych.
Jednocześnie podkreśla się, że przedstawione wyżej wyjaśnienia udzielone zostały wyłącznie w oparciu o informacje zawarte w podaniu.