Apteka zamierza podpisać z kontrahentem umowę handlową na czas nieokreślony, na podstawie której będzie otrzymywać premię uzależnioną od wielkości zakupów. Wysokość premii uzależniona będzie od ustalonych między stronami obrotów w formie


Autor: Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Sygnatura: PP/443-128?04

Hasła tematyczne: premia pieniężna, apteka

Kategoria:

Przedstawiony w treści pisma problem dotyczy hipotetycznej sytuacji. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej stwierdza, że jednoznaczne rozstrzygnięcie czy premia pieniężna podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług możliwe jest każdorazowo na podstawie analizy postanowień konkretnej umowy zawartej między stronami.

Z uwagi na zasady przyznawania premii pieniężnych można wyodrębnić następujące skutki podatkowe w podatku od towarów i usług:
1.Premia pieniężna nie związana z konkretną transakcją, a przyznawana za spełnienie określonych warunków.
Premia, której wysokość jest uzależniona od wysokości obrotu realizowanego w danym okresie, pozostaje bez wpływu na cenę towaru lub usługi. Tego rodzaju premia pieniężna, jako forma rozliczeń wzajemnych, nie jest wymieniona w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535). Przepis tego artykułu stanowi bowiem , iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Premii pieniężnej nie można uznać za towar w rozumieniu art. 7 ustawy. W konsekwencji wypłacenie premii nie stanowi dostawy towarów opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Z tego też powodu wypłata premii winna być dokumentowana notami księgowymi.
2.Premia pieniężna za spełnienie pewnych świadczeń.
Jeżeli zawarta umowa przewiduje, że podmiot przekazujący premie otrzymuje od odbiorcy pewne świadczenie, jako rekompensatę za tę premię, to tego rodzaju świadczenie będzie świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z tym przepisem, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy takie usługi opodatkowane są stawką podstawową w wysokości 22% i winne być udokumentowane fakturą VAT z godnie z § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz.971) .
3.Premia pieniężna dająca się przyporządkować do konkretnej transakcji.
W przypadku gdy z umowy wynika, że premię można przyporządkować do konkretnej transakcji, a przyznanie premii powoduje obniżenie ceny zakupu, wówczas należy uznać, że stanowi ona rabat obniżający obrót. Rabatem jest bowiem zniżka ceny dóbr lub usług, przyznana przez sprzedającego lub wykonawcę usługi po dokonaniu transakcji. Wówczas będzie miał zastosowanie przepis art. 29 ust. 4 ustawy. Udokumentowanie premii pieniężnej traktowanej jako rabat winno nastąpić zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, czyli poprzez wystawienie faktury korygującej.