Orzeczenie nr PP/443-57/04/DM-15525


Autor: Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Sygnatura: PP/443-57/04/DM-15525

Hasła tematyczne: rozliczanie podatku od towarów i usług, podatek naliczony

Kategoria:

W myśl § 67 pkt 1 lit. l rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług – usługi związane z wypoczynkiem oraz nieodpłatne świadczenia okolicznościowe, świadczone przez zakłady pracy na rzecz pracowników i ich rodzin oraz innych osób, jeżeli te usługi i świadczenia są finansowane co najmniej w 30% z funduszy specjalnych, tworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności określone w art. 7 ust. 1 pkt 2 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 i art. 14 ust. 1, 5 i 6, są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej: kwoty określone w art. 20, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Jednocześnie, zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 wyżej cyt. ustawy o VAT podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Natomiast, w świetle art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów lub usług służących do wytworzenia lub odprzedaży towarów bądź świadczenia usług zwolnionych od podatku.

W myśl art. 20 ust. 3 ustawy o VAT jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku. Zatem stosowanie proporcjonalnego podziału podatku naliczonego nie jest obowiązkowym, lecz alternatywnym sposobem ustalenia właściwych kwot. Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji VAT-7 zawartymi w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 229, poz. 1916) jeżeli podatnik dokonuje zakupów, które związane są ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, i nie ma możliwości bezpośredniego wyodrębnienia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną, to zakupy te wykazuje się:

  1. w pozycjach 40, 41, 48 i 49 – w przypadku nabycia towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
  2. W pozycjach 44, 45, 52 i 53 – w przypadku nabycia towarów i usług innych niż wymienione w podpunkcie 1).

Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów, w sytuacji, kiedy firma dokonując sprzedaży zwolnionej (nieodpłatne świadczenia okolicznościowe finansowane w co najmniej 30% z ZFŚS, prowizje od porozumień kompensacyjnych PKWiU 65.10-00, oraz sprzedaży używanych lokali mieszkalnych i użytkowych) ma możliwość wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną lub nie ponosi żadnych kosztów związanych ze sprzedażą zwolnioną to przy sporządzaniu deklaracji VAT-7, w oparciu o ewidencję zakupów VAT prowadzoną zgodnie z art. 27 ust. 4 oraz art. 20 ust. 1 i 2 wypełnia pozycje dotyczące opodatkowanych zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną czyli odpowiednio pozycje 38, 39, 46 i 47 oraz 42, 43 50 i 51.

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do dnia 30.04.2004 r.