Autor: Urząd Skarbowy w Słubicach
Sygnatura: PP/PI-436/6/2004
Hasła tematyczne: lokal mieszkalny, darowizna, ulga mieszkaniowa, współwłasność
Kategoria:
Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr137, poz.926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 17.09.2004r. w sprawie : – stosowania ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn przewidzianej w przepisach art.16 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (J.T.Dz.U. z 2004r. Nr 142 poz.1514 ze zm.), w sytuacji gdy małżonek osoby obdarowanej jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego stał się właścicielem lokalu mieszkalnego ; Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, wyjaśniam:
Warunki uprawniające do uzyskania ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn z tytułu darowizny budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (o powierzchni użytkowej do 110m2) uregulowane są przepisami art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (J.T.Dz.U. z 2004r. Nr 142 poz.1514 ze zm.).Stosownie do w/w przepisów ulga może być zastosowana w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub lokalu, w drodze darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, które łącznie spełniają następujące warunki:
1) są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
Z treści powołanych wyżej przepisów art. 16 ustawy wynika, że warunki stosowania ulgi mieszkaniowej, wymienione w punktach 2-4, odnoszą się wyłącznie do osób, które są właścicielami budynku mieszkalnego lub lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, a także są najemcami lokalu.
Warunki te nie dotyczą natomiast osób, które są współwłaścicielami tych budynków lub lokali w tym także sytuacji gdy stanowią one majątek wspólny małżonków.
W konsekwencji należy uznać, że dysponowanie wspólnie z małżonkiem spółdzielczym prawem do lokalu nie stanowi przeszkody w korzystaniu z ulgi mieszkaniowej według art. 16 ustawy w sytuacji, gdy wskutek darowizny własność budynku mieszkalnego lub lokalu nabywa jedno ze współmałżonków.
Z przedstawionej sytuacji wynika, że lokal mieszkalny nabyty przez małżonka stanowi jego majątek odrębny, a co za tym idzie stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest prawidłowe – spełnia Pani warunki do zastosowania wyłączenia wynikającego z art.16 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn.