Czy w przypadku przychodem ze zbycia udziałów w spółce cywilnej jest ich wartość rynkowa, a kosztem tylko nominalny wkład określony w umowie spółki. Czy wynikający dochód wyliczony powyższym sposobem jest dochodem ze zbycia praw majątkowych


Autor: Urząd Skarbowy w Kraśniku

Sygnatura: DP I 413/20/04

Hasła tematyczne: udział, spółka cywilna

Kategoria:

Zgodnie z art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego z 23 kwietnia 1964 roku (Dz.U. z dnia 18 maja 1964 z późn. zm.) wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Zgodnie z art. 863 § 2 w czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. Cechą spółki cywilnej jest zasada niezmienności składu osobowego wspólników. Nowy wspólnik może przystąpić do spółki tylko poprzez zmianę umowy spółki. Z kolei wystąpienie wspólnika może nastąpić poprzez wypowiedzenie przez wspólnika. Nie jest możliwe przeniesienie "udziału" w spółce na osobę trzecią. Przystąpienie nowego wspólnika jest możliwe, ale tylko na zasadzie zmiany umowy spółki za zgodą wierzycieli spółki.

Jednakże zgodnie z uchwałą z 21 listopada 1995 roku IIICZP 160/95 OSNC 1996/3/33 Sąd Najwyższy stał na stanowisku, że dopuszczalne jest wstąpienie do spółki cywilnej nowego wspólnika i przejęcie przez niego dotychczasowych zobowiązań oraz uprawnień za zgodą pozostałych wspólników, w tym jednocześnie ustępujących z tej spółki. Zgodnie z art. 871 § 1 kodeksu cywilnego wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Zgodnie z § 2 w/w artykułu wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Biorąc pod uwagę w/w przytoczone przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące spółek cywilnych, w sytuacji gdy zgodnie z art. 863 kodeksu cywilnego nie może Pani zbyć swoich udziałów, oraz złożone zapytanie dotyczące opodatkowania dochodu ze zbycia udziałów, tut. organ podatkowy informuje, że w sytuacji braku podstawy prawnej do dokonania danej czynności nie może się ustosunkować do ewentualnych skutków danej czynności w zakresie prawa podatkowego.