Autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie
Sygnatura: P-1-443/148/04
Hasła tematyczne: opłata skarbowa
Kategoria:
Wyjaśniam, iż zgodnie z art.15 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Należy zatem wskazać, ze wymienione organy i urzędy są podatnikami podatku od towarów i usług w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Przepisami stanowiącymi o zakresie działania i zadaniach gminy są w szczególności przepisy art.6 i 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.). Natomiast przepisami regulującymi dochody gmin jest m.in. ustawa z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203 poz. 1966), której art.4 ust.1 pkt2 lit.a stanowi, iż źródłami dochodów własnych gminy są wpływy z opłaty skarbowej.
Wobec powyższego podstawowym kryterium dla uznania, że gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania określonych czynności jest aby czynności te były wykonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej. W zakresie uzyskiwania dochodów własnych z tytułu opłaty skarbowej, które pozyskiwane są w ramach regulacji określonych odrębnymi przepisami prawa, gmina nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.