Jaką stawką VAT należy opodatkować przeniesienie własności w gruncie (stanowiącym drogę dojazdową i teren przeznaczony na zagospodarowanie zielenią) wraz z przeniesieniem własności nieruchomości zabudowanej budynkami


Autor: Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Sygnatura: RO/436/121/1/2004

Hasła tematyczne: przeniesienie prawa własności, budynek mieszkalny, stawki podatku, drogi, nieruchomości

Kategoria:

W związku z pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach, znak PP2-005-113/2004 dotyczącym skorygowania odpowiedzi udzielonej na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), dla "E" S.A. (Nr sprawy: RO/436/121/2004), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stosownie do postanowień art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, koryguje udzieloną odpowiedź na pisemne zapytanie podatnika w następującym zakresie:

Z treści pisma podatnika wynika, iż Spółka buduje zespół budynków mieszkalnych (domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej). Nabywcy tych domów zakupią także od Spółki udział w innej nieruchomości stanowiącej drogę dojazdową do swoich domów oraz zieleń urządzoną.

Podatnik podaje, iż bez nabycia udziału w nieruchomości stanowiącej drogę dojazdową – budynki mieszkalne nie posiadałyby żadnego dostępu do drogi publicznej. Ponieważ droga dojazdowa będzie konieczna wszystkim właścicielom nieruchomości zabudowanych domami mieszkalnymi, stąd udział w tej nieruchomości będzie sprzedawany w równej części każdemu właścicielowi nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym.

W złożonym piśmie Spółka wskazała, że udział w nieruchomości stanowiącej drogę dojazdową i zieleń urządzoną będzie sprzedawany w tym samym akcie notarialnym, co nieruchomość zabudowana domem mieszkalnym, a żaden z nabywców nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym nie może nabyć tej nieruchomości bez nabycia udziału w nieruchomości stanowiącej w/w drogę i zieleń.

Dodatkowo podatnik wyraził pogląd, że w przypadku, gdy działka gruntu stanowiąca niezbędną dla innych właścicieli drogę dojazdową i teren zielony przeznaczony na potrzeby tylko współwłaścicieli tej nieruchomości, a zarazem właścicieli nieruchomości zabudowanych domami mieszkalnymi jest opodatkowana tak jak nieruchomość zabudowana domem mieszkalnym w zabudowie szeregowej. Jest ona, bowiem funkcjonalnie związana z nieruchomościami zabudowanymi domami mieszkalnymi, które nie mogą być zbyte bez zapewnienia im dostępu do drogi publicznej.

W/w stanowisko prezentowane przez spółkę podziela również Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach. Wskazać przy tym należy, iż w świetle powyższych okoliczności zastosowanie będzie miał przepis art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

A zatem, przeniesienie własności w gruncie (stanowiącym drogę dojazdową i teren przeznaczony na zagospodarowanie zielenią) wraz z przeniesieniem własności nieruchomość zabudowanej budynkiem będzie podlegało opodatkowaniu jednakową stawką podatku VAT, zgodnie z przeznaczeniem budynku.