Czy po przekroczeniu obrotów w wysokości 10 000 euro z tytułu wykonywanych usług budowlanych na nieruchomościach położonych na terenie Niemiec podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku VAT


Autor: Urząd Skarbowy w Olsztynie

Sygnatura: US IV/III/443-96/04

Hasła tematyczne: zwolnienia z podatku od towarów i usług, zwolnienie, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług, podatnik zwolniony

Kategoria:

Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 07.10.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07.10.2004 r.), w sprawie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stosownie do art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w m-cu XI.2004 r. rozpocznie Pan wykonywanie usług budowlanych na nieruchomościach położonych na terenie Niemiec. Podatek od wartości dodanej od tych usług będą odprowadzali zleceniodawcy. Nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług . Pyta Pan – czy po przekroczeniu obrotów z tych usług w wysokości 10.000 EURO będzie Pan mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług .

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Zatem świadczone przez Pana usługi budowlane na nieruchomościach położonych na terenie Niemiec podlegać będą opodatkowaniu w Niemczech.

Na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy zwolnieni od podatku są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Ponadto zgodnie z ust. 5 tego artykułu, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust.1 zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Z kolei art. 2 pkt 22 cyt. wyżej ustawy stanowi, że przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Usługi związane z nieruchomościami świadczone na terenie Niemiec nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Zatem obrotów z tego tytułu nie wlicza się do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 i 5 ustawy o VAT.