Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
Sygnatura: PI/005 ? 22/04/CIP/01
Hasła tematyczne: naprawa, powstanie obowiązku podatkowego, statek, stawki podatku
Kategoria:
Stan faktyczny w sprawie:
Zapytujący wykonuje na zlecenie Stoczni usługę o symbolu PKWiU 35.11.92 polegającą na naprawie statku, którego armator jest nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa dewizowego nie będącym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotowa usługa zostanie wykonana i zafakturowana w grudniu 2003r.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z § 60 ust.1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.) – zwanym dalej rozporządzeniem – opodatkowaniu obniżoną do wysokości 0% stawką podatku podlegają usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11, o których mowa w pkt 6 i 1, oraz ich części składowych.
W myśl w/w przepisu zastosowanie 0% stawki podatku VAT nie jest uzależnione od tego kto jest armatorem statku, lecz od faktu wykonania tych usług na statkach wymienionych w klasie PKWiU 35.11, o których mowa w pkt 6 i 7.
Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z § 60 ust. 2 rozporządzenia opodatkowaniu obniżoną do wysokości 0% stawką podatku podlegają czynności, o których mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie, tj. z dokumentacji musi wynikać zakres wykonywanych prac (remont, przebudowa, konserwacja) jak i rodzaj statku którego dotyczy usługa.
Uwzględniając przedstawiony przez Pytającego stan faktyczny oraz w/w przepisy przedmiotowa usługa nie jest eksportem usług, lecz usługą o której mowa w § 60 ust.1 pkt 8 rozporządzenia, przy świadczeniu której Pytający ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT przy spełnieniu warunku, o którym mowa w przywołanym § 60 ust. 2 rozporządzenia.
Podatnik ma obowiązek wykazania sprzedaży w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993 r. Nr 11 poz.50 ze zm.): "obowiązek podatkowy powstaje z chwilą (…) wykonania usług, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust.2 -10 oraz art. 6 b i art. 35 ust.2a-6". Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 4 ustawy: "jeżeli (…) wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi".
Uwzględniając zatem powyższe Pytający miał obowiązek wykazania przedmiotowej usługi w deklaracji VAT-7 za grudzień 2003r.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przywołane przez Zapytującego przepisy § 64 ust.2 pkt 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U nr 27, poz. 268 ze zm.) – bowiem rodzaj świadczonej przez Pytającego usługi nie mieści się w katalogu usług do których przedmiotowe przepisy mają zastosowanie.
Tym samym Podatnik nie stosuje stawki podatku VAT 22% w przypadku gdyby należność za przedmiotową usługę nie została zapłacona w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi.
Należy jeszcze raz podkreślić, że dla zastosowania dla świadczonej przez Pytającego usługi preferencyjnej stawki podatku VAT 0% istotnym jest spełnienie warunku, o którym mowa w § 60 ust.2 rozporządzenia.