Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
Sygnatura: PI/005-335/04/CIP/01
Hasła tematyczne: ewidencja, obniżenie podatku należnego, podatek naliczony, koszty uzyskania przychodów
Kategoria:
Stan faktyczny:
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, Zakładowi Budżetowemu działającemu na obszarze administracyjnym miasta została przekazana do utrzymania infrastruktura tramwajowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą działalności przewozowej. Majątek ten, stanowiący własność miasta, został wprowadzony do ewidencji majątkowej prowadzonej przez zakład, a następnie wydzierżawiony powołanej spółce gminy, która płaci opodatkowany stawką podatku w wysokości 22 % czynsz dzierżawy.
Zakres działania Zakładu Budżetowego został w ten sposób rozszerzony o czynności utrzymania i rozbudowy układu infrastruktury związanej z działalnością przewozową w zakresie wykonywania obowiązków zarządcy nieruchomości w imieniu gminy oraz utrzymanie letnie (sprzątanie) przystanków, pętli i dworców przystankowych, utrzymanie słupków przystankowych itp., a także realizowanie zadań inwestycyjnych związanych z infrastrukturą tramwajową.
Utrzymanie układu infrastruktury tramwajowej i towarzyszącej, zakład będzie zlecał w drodze przetargu innym podmiotom gospodarczym, które za wykonane roboty obciążać go będą fakturami z wyszczególnionym podatkiem naliczonym.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.
Jednak w myśl art. 25 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadku, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Powyższy przepis na podstawie art. 25 ust. 2 cyt. ustawy nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Koszty uzyskania przychodów zdefiniowane zostały w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), który przez pojęcie to rozumie: koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym osób prawnych. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit c nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli środki trwałe zgodnie z art. 16g ust. 13 uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3 – 11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Art. 16a ust. 2 cyt. ustawy stanowi, że amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych.
W świetle powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z utrzymaniem infrastruktury dotyczącej działalności przewozowej i utrzymaniowej przysługuje Podatnikowi w przypadku, gdy przedmiotowe wydatki zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
W sytuacji, kiedy poniesione wydatki dotyczące realizowania zadań inwestycyjnych związanych z infrastrukturą tramwajową będą podwyższać wartość środków trwałych, Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących te wydatki na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, pod warunkiem dokonywania sprzedaży opodatkowanej.
W związku z zapytaniem dotyczącym wymogów określonych w art. 20 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku VAT oraz o podatku akcyzowym, należy wskazać, iż w/w przepisy nakładają na podatnika obowiązek prowadzenia odrębnej ewidencji kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną oraz przyznają prawo do odliczenia podatku naliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną. Ze stanu faktycznego, przedstawionego przez Podatnika nie wynika związek z art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, chyba, że dokona on sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku.
Chcąc rozpatrzyć zapytanie Podatnika w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) należy wskazać przepisy, które mają zastosowanie w niniejszej sprawie:
- art. 86 ust. 1 – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124;
- art. 88 ust. 1 pkt 2 – obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Powyższy przepis nie dotyczy jednak wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3;
- art. 90 ust. 1 – w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.