Zapytanie, z którym podatnik wystąpił do urzędu skarbowego, dotyczy kwestii czy w przedstawionym stanie faktycznym wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, skoro – jak uznaje podatnik – dokonując sprzedaży działki budowla


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: PO/005-0049/04

Hasła tematyczne: sprzedaż, działka pod budowę, podatek od czynności cywilnoprawnych

Kategoria:

Stan faktyczny

Podatnik – osoba fizyczna, przedsiębiorca – w roku 1999 zakupił do majątku prywatnego działkę budowlaną ( celem także jej ewentualnego zbycia ). Działka nie pozostawała i nie pozostaje w żadnym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Obecnie podatnik zamierza sprzedać przedmiotową działkę.

Ocena prawna stanu faktycznego

Na wstępie stwierdzić należy, iż dla oceny prawnej przedstawionego powyżej stanu faktycznego analizy wymagają nie tylko przepisy ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. nr 86, poz. 959 z późn. zm. ) – zwana dalej ustawą o PCC, ale także postanowienia ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ) – zwana dalej ustawą o VAT. W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" oraz oraz ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC, przedmiotowemu podatkowi podlegają umowy sprzedaży rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże treść art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, stanowi, że podatkowi nie podlegają czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest od niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Dla wykluczenia opodatkowania umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych przywołana norma kolizyjna wskazuje więc na niezbędność ustalenia statusu zbywcy nieruchomości w świetle przepisów o podatku VAT.

Punktem wyjścia dla niniejszych rozważań winna być interpretacja art. 2 pkt 6 ustawy o VAT stanowiąca, iż towarem, którego odpłatna dostawa – sprzedaż – podlega podatkowi VAT, są także grunty. Podatnikami ww. podatku, obok osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, są także osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą – art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Zakres pojęciowy działalności gospodarczej obejmuje również czynność, która została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy – art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Odnosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, iż podatnik podatku VAT, jeżeli dokonuje sprzedaży działki w sposób okazjonalny ( brak zamiaru wykonywania czynności w sposób częstotliwy ), a ponadto poza prowadzoną działalnością gospodarczą, to nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej sprzedaży. Tym samym, mając na względzie obowiązujące regulacje prawne oraz stan faktyczny w omawianej sprawie ( sprzedaż gruntu nabytego do majątku osobistego w roku 1999 ), stwierdzić należy, że wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym, potwierdzić należy stanowisko podatnika zawarte we wniesionym zapytaniu, iż po podpisaniu aktu notarialnego poświadczającego transakcję sprzedaży działki budowlanej czynność ta będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnej.