Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie
Sygnatura: D2-443/144/2004
Hasła tematyczne: odliczenie podatku od towarów i usług
Kategoria:
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ w związku z pismem z dnia 04 listopada 2004 r. bez numeru uzupełnionym faksem z dnia 10 listopada 2004 r. Nr IR-7021/14/04 informuje się o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:
Z w/w pisma wynika, że Gmina ……… w ramach programu SAPARD zamierza zrealizować inwestycję pod nazwą "Budowa stacji wodociągowej z obiektami towarzyszącymi, energetycznej linii kablowej zasilającej stacje wodociągowe, sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowościach ……………….. .
Zapytanie brzmi:
Czy Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych na wykonanie wyżej wymienionych robót w ramach realizacji inwestycji refundowanej ze środków SAPARD ?
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Wg art. 15 ust. 6 w/w ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Gmina nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/, obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione są od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną.
W świetle powyższego Gminie nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego bądź do zwrotu różnicy podatku z uwagi na fakt, że nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Zgodnie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm./ Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego zwolniona jest z podatku dochodowego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
W związku z tym Gmina nie może zaliczyć nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu i skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.
Wyjaśnienia udziela się wg stanu prawnego na dzień wydania niniejszego pisma.