Autor: Urząd Skarbowy w Kraśniku
Sygnatura: DP.III.443/89/04
Hasła tematyczne: fundusz unijny, odliczenie podatku od towarów i usług, gmina
Kategoria:
W piśmie z dnia 29.07.2004r. nr BC2/033/JO/304/04 Ministerstwo Finansów stwierdziło, że zgodnie z postanowieniami Wieloletniej Umowy Finansowej SAPARD zawartej pomiędzy Komisją Wspólnot Europejskich, a Rządem RP nie będą się kwalifikowały do współfinansowania przez Wspólnotę w ramach programu podatki, cła i opłaty importowe, które mogą być odzyskiwane, refundowane lub kompensowane w jakikolwiek inny sposób, w związku z czym podatek od towarów nie może stanowić kosztu kwalifikowanego w ramach programu w przypadku beneficjentów, będących podatnikami tego podatku, którym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego uzależnione są od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną – podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tym samym nie ma podstaw do zaliczenia tego podatku do kosztów kwalifikowanych. W rozpatrywanej sprawie tj. budowie drogi związek ze sprzedażą opodatkowaną nie istnieje, zatem gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego bądź do zwrotu różnicy podatku z uwagi na brak związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym umowy z ARiMR zostały zawarte po dniu 1.05.2004r. Zgodnie z treścią par. 27a rozporządzenia Min.Fin. z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 145 poz.1541) zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed dniem 1.05.2004r. zawarły z Agencją umowy w ramach programu SAPARD dotyczące refundacji ze środków UE części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu. Wobec niespełnienia w/w warunku gmina nie może ubiegać się o zwrot podatku VAT w trybie par.27a w/w rozporządzenia.
Gmina nie może również zaliczyć nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu i skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż jako jednostka budżetowa jest zwolniona od podatku na podstawie art.6 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz.654 ze zm.).
Reasumując – w przypadku budowy drogi podatek VAT nie podlega zwrotowi ze względu na brak związku realizowanej inwestycji ze sprzedażą opodatkowaną. Ponadto Gmina nie jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.