Czy Wspólnota Mieszkaniowa sprzedając lokal mieszkalny powstały z adaptacji strychu, może skorzystać ze zwonienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) czy należy tę sprzedaż potraktować jako dostawę towa


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Sygnatura: D2-443/118/2004

Hasła tematyczne: zwolnienia z podatku od towarów i usług, obiekt budowlany

Kategoria:

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordyncja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 20.08.2004 r. (data wpływu do urzędu 24.08.2004 r.) – informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następujaco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy:

Czy Wspólnota Mieszkaniowa sprzedając lokal mieszkalny powstały z adaptacji strychu, może skorzystać ze zwonienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) czy należy tę sprzedaż potraktować jako dostawę towarów używanych zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, a w przypadku konieczności opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego, co będzie stanowiło podstawę opodatkowania: wartość rynkowa lokalu czy różnica między wartością rynkową lokalu a wartością nakładów poniesionych na adaptację zgodnie z operatem szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę lokalu, którą kupujący faktycznie zapłaci Wspólnocie Mieszkaniowej ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje w art. 43 ust. 1 pkt 2 zwolnienie przedmiotowe dla dostawy towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podateku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy, zwalnia się od podatku: dostawę obiektów budownictwa mieszkalnego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Z powyższych unormowań wynika, że ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa (sprzedaż, zamiana) obiektów budownictwa mieszkanowego na tzw. wtórnym rynku, lecz tylko na cele mieszkaniowe, ponieważ zwolnienie to nie obejmuje części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Z wniosku o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa popdatkowego wynika, że adaptowany na cele mieszkalne lokal został zasiedlony po raz pierwszy w kwietniu 2003 r.

A zatem, sprzedaż przedmiotowego lokalu, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i uslug na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień wydania przedmiotowego pisma.