Czy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów? Spółka nie złożyła zabezpieczenia majątkowego


Autor: Opolski Urząd Skarbowy

Sygnatura: PP/443-19-1-GK/04

Hasła tematyczne: powstanie obowiązku podatkowego, dostawa wewnątrzwspólnotowa, podatek od towarów i usług, zaliczka, zabezpieczenie

Kategoria:

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 22 lipca 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 23 lipca 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 września 2004 r. (przekazanym do do tut. Urzędu faxem w dniu 3 września 2004 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów na rzecz kontrahentów z Republiki Federalnej Niemiec,
  • przed dokonaniem dostawy Spółka otrzymuje zaliczki,
  • każdorazowo po dokonaniu dostawy Spółka wystawia fakturę VAT ze stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Wątpliwości Spółki dotyczą powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania zaliczki na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i konieczność udokumentowania otrzymanej zaliczki fakturą VAT, w przypadku gdy Spółka nie przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej "ustawą".

W opinii podatnika nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki oraz nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Stanowisko Spółki zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4. Zgodnie z ust. 3 art. 20 jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
Z powyższego wynika, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje także w przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, a czynność tę udokumentowano fakturą VAT.
Jednakże ustawodawca w omawianym przepisie odwołał się do postanowień art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy. Zgodnie z ww. przepisem przepis ust. 11 ww. art. 19 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50 % ceny oraz gdy eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2. Ustęp 11 art. 19 stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
W opinii tut. organu podatkowego z powyższych zapisów wynika, iż aby powstał obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • musi zostać wystawiona faktura VAT dokumentująca otrzymanie zaliczki,
  • dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów musi przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie kwoty zwrotu różnicy podatku.

Wówczas sprzedawca ma prawo zastosować stawkę podatku w wysokości 0% jak dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przypadku gdy wszystkie ww. warunki nie zostaną spełnione łącznie, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, gdyż jak wspomniano powyżej, nie zostaną spełnione ustawowe przesłanki powodujące powstanie tego obowiązku.

Przedstawiony stan prawny powoduje, iż w przypadku, gdy Spółka nie spełni wszystkich ww. warunków łącznie, nie powinna opodatkowywać podatkiem od towarów i usług otrzymania przedmiotowej zaliczki. W przedstawionym stanie faktycznym nie powstanie obowiązek podatkowy i nie wystąpi obowiązek potwierdzenia otrzymania zaliczki fakturą VAT.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.