Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze
Sygnatura: I-2/443-108/2004
Hasła tematyczne: nabycie wewnątrzwspólnotowe, podatek od wartości dodanej, zwrot podatku, podstawa opodatkowania
Kategoria:
W związku z pismami przesłanymi faxem w dniach 13 i 20.07.2004r. uzupełnionymi pismem z dnia 23.08.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.08.2004r.) w sprawie podatku od towarów i usług Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, jednak w przypadku gdy przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 5 i 6 cyt. ustawy o podatku VAT).
Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ustawy o podatku VAT jest kwota jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów, a także wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Jak wynika z powyższego dokonany przez Państwa firmę zakup towarów w Holandii podlega opodatkowaniu polskim podatkiem VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Podstawą opodatkowania będzie zatem cała należność wynikająca z faktury, a więc również z podatkiem od wartości dodanej naliczonym przez holenderskiego dostawcę towarów.
Obowiązek podatkowy od wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał zatem zgodnie z w/cyt. art. 20 ust. 5 i 6 ustawy o podatku VAT, błędne jest więc stanowisko Państwa, iż do momentu odzyskania podatku zapłaconego przy nabyciu towarów w Holandii jesteście Państwo zwolnieni z zapłaty podatku VAT od tej transakcji w Polsce.
W części zapytania dotyczącej odzyskania podatku zapłaconego przy nabyciu towarów w Holandii informuję, że informacje o podatku od wartości dodanej w Holandii mogą państwo uzyskać pod następującym adresem: Belastingdienst Particulieren / Ondernemingen Buitenland Postbus 2865 NL-6401 DJ Heerlen, lub pod numerem telefonu +31 45 5779500, bądź faxu +31 45 5779265.
Tutejszy organ nie może ustosunkować się do zapytania w części dotyczącej poprawności wystawionej przez holenderskiego dostawcę faktury (czy słusznie naliczono 19% podatku od wartości dodanej) gdyż Naczelnik urzędu skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązującego na terenie kraju.
Jednocześnie zwraca się uwagę, że jeśli nabywca uznaje, iż cena wynikająca z faktury zawiera elementy włączone do ceny bezpodstawnie ma prawo kwestionować wysokość ceny, a co najmniej żądać wyjaśnień od zbywcy.
Ewentualna korekta wartości faktury nabycia może być podstawą korekty polskiego VAT.