1. Czy wykonawca robót może zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%, bowiem w dniu podpisania umowy taka stawka była prawidłowa dla wykonanych robót?2. Czy strony mają zawrzeć aneks do umowy na zwiększenie wartości zadani


Autor: Opolski Urząd Skarbowy

Sygnatura: PP/443-96-3-GK/04

Hasła tematyczne: podstawa opodatkowania, podatek od towarów i usług, stawki podatku

Kategoria:

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 26 maja 2004r. Nr InżM-rdh-7023-1-15/04, Urząd zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

  1. Urząd ogłosił przetarg na uzupełnienie rekultywacji składowiska odpadów komunalnych.
  2. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia wymagała podanie ceny netto, podatek od towarów i usług oraz cenę brutto.
  3. W umowie określono wynagrodzenie na kwotę brutto.
  4. Umowę z wykonawcą robót zawarto dnia 20 kwietnia 2004 r.

Podatnik zadał następujące pytania:

  1. Czy wykonawca robót może zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%, bowiem w dniu podpisania umowy taka stawka była prawidłowa dla wykonanych robót?
  2. Czy strony mają zawrzeć aneks do umowy na zwiększenie wartości zadania z tytułu wzrostu stawki podatku od towarów i usług w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej "ustawą"?
  3. Czy należy pozostawić wartość brutto zadania bez zmian, traktując ją jako ryczałt?

Podatnik zajął stanowisko, iż wykonawca winien zastosować stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą w dniu wystawienia faktury, a cena brutto nie powinna ulec zmianie.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Na wstępie należy podkreślić, iż na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż tut. organ podatkowy ma obowiązek udzielić informacji jedynie w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Nie jest upoważniony do udzielania informacji z zakresu innych dziedzin prawa, do jakich niewątpliwie zaliczają się przepisy dotyczące zamówień publicznych jak również przepisy prawa cywilnego. Zatem tut. organ podatkowy jest upoważniony jedynie do odpowiedzi na pytanie zawarte w pkt. 1.

W opinii tut. organu podatkowego wykonawca robót winien zastosować stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą w dniu wykonania usługi, a nie obowiązującą w dniu zawarcia umowy, bądź wystawienia faktury VAT.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami) – obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. – stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Zgodnie z § 66 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy z o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), stawkę podatku wymienioną w art. 18 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla materiałów i usług (robót) budowlanych określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia. W poz. 84 załącznika nr 4 do ww. rozporządzenia wymieniono usługi i roboty budowlane związane z budową, remontami i bieżącą konserwacją wysypisk śmieci (PKOB ex2420). Zatem dla przedmiotowych robót wykonanych przed dniem 1 maja 2004 r. (w tym dniu przestało obowiązywać ww. rozporządzenie Ministra Finansów) właściwą stawką podatku od towarów i usług była stawka w wysokości 7%.

Z dniem 1 maja 2004 r. ww. przepisy przestały obowiązywać, natomiast zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Wobec powyższego dla robót wykonanych po dniu 30 kwietnia 2004 r. właściwą stawką podatku od towarów i usług jest stawka w wysokości 22%.

Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Stronę pytania.