Autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie
Sygnatura: IIIUS.DPP2/443/05/179/04
Hasła tematyczne: przelew wierzytelności, stawka preferencyjna podatku, dostawa towarów, lokal mieszkalny, odliczenie podatku od towarów i usług, stawki podatku, sprzedaż nieruchomości
Kategoria:
Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:
Wnosząca zapytanie Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika,że w dniu 23 lutego 2004 r. nabyła na własność lokal mieszkalny wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i w prawie wieczystego współużytkowania gruntu. Przedmiotowy lokal w ocenie podatnika został wybudowany w 2003 r., a Spółka nie jest jego pierwszym właścicielem. Nabycie tego prawa związane było z istnieniem wymagalnej wierzytelności z tytułu umowy sprzedaży z dnia 1 lipca 2003 r. zawartej z ówczesnym właścicielem lokalu – Przedsiębiorstwem (…). Lokal nabyto celem zwolnienia dłużnika z zapłaty wierzytelności oraz dalszej odsprzedaży. W ówczesnym stanie prawnym sprzedaż ta była opodatkowana wg stawki 7 %. Podatek naliczony, wynikający z faktury zakupu Spółka zakwalifikowała jako podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną i zadeklarowała do zwrotu. Lokal sprzedano 29 lipca 2004 r. Zgodnie z zapisami art. 146 ust. 1 pkt 2b zastosowano do tej sprzedaży stawkę 7 %. Nabywca zakwestionował prawo do zastosowania tej stawki w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10. Opierając się na przesłankach tego przepisu skorygowano fakturę sprzedaży stosując zwolnienie z opodatkowania.
Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko,iż przepisy prawa podatkowego skutkują zastosowaniem przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalniającego przedmiotową sprzedaż z podatku VAT. Jednocześnie zakup i odliczenie podatku naliczonego nastąpiło na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującej na dzień zakupu. W ówczesnym stanie prawnym sprzedaż ta była opodatkowana stawką w wysokości 7 %, w związku z czym odliczono podatek naliczony, jako dotyczący zakupów dokonanych w celu sprzedaży opodatkowanej. Ponadto zmiana przepisów prawa nie stanowi zdaniem podatnika konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego, odliczonego pod rządami uprzednio obowiązujących przepisów.
Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania zwolnienia przy dostawie lokalu mieszkalnego.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.
Do ustalenia czy podatnik prawidłowo dokonał odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego lokalu, należy zastosować przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Jeżeli więc transakcja ta stanowiła czynność opodatkowaną stawką podatku w wysokości 7 % dokonana celem sprzedaży opodatkowanej, jak również gdy zakup stanowił koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to Spółka prawidłowo dokonała odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowej faktury na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (…) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Tym samym, zdaniem tut. organu sprzedaż przedmiotowej nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towaru, która jest czynnością opodatkowaną stawką podatku w wysokości 7 % VAT. Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika bowiem, iż lokal nie spełnia warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż nie został on poprzednio wydany w celu użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (zgodnie z art. 2 pkt 14 cyt. ustawy) oraz nie został zamieszkany. Nieruchomość była jedynie przedmiotem kolejnych transakcji przeniesienia własności celem zwolnienia właściciela z zobowiązania. Tym samym przedmiotowa nieruchomość nabyta została w celu dalszej odsprzedaży, nie zaś użytkowania. Jej dalsza dostawa nie może zatem korzystać ze zwolnienia od podatku.