Autor: Urząd Skarbowy w Zawierciu
Sygnatura: PP-III-443/555/IRK/2004
Hasła tematyczne: rejestracja podatnika VAT UE, usługi transportowe
Kategoria:
Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Ustęp 3 wyżej cytowanego art. mówi, iż przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy nabywając usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.
Wobec powyższego obowiązek rejestracji jako podatnika VAT UE dotyczy podmiotów nabywających następujące usługi:
- wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów,
- pomocnicze do usług transportowych, takie jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów,
- pośrednictwa i spedycji związane bezpośredni z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów,
- wykonywane przez pośredników, działających w imieniu i na rachunek osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami pomocniczymi do usług transportowych, takie jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.
Ze złożonego pisma wynika, iż Spółka wykonuje oprócz usług transportowych również usługi spedycji związane m.in. z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i wewnątrzwspólnotową dostawą towarów oraz korzysta z usług innych spedytorów i przewoźników krajowych jako poddostawców.
W opinii tutejszego Organu jeżeli Spółka nabywa usługi pośrednictwa i spedycji związane bezpośrednio z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów oraz nabywa usługi wykonywane przez pośredników, działających w imieniu i na rachunek osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami pomocniczymi do usług transportowych, takie jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, jeżeli nabywane usługi stanowiłyby u niej import usług to istnieje obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT UE. Natomiast jeżeli Spółka nabywa usługi tylko od spedytorów krajowych i przewoźników krajowych nie istnieje konieczność rejestrowania się Spółki jako podatnika VAT UE.