Z treści wystąpienia podatnika wynika, że wątpliwości Spółki w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczą następujących kwestii:
Spółka dokonuje darowizn rzeczowych towarów używanych (sprzęt komputerowy, audiowizualny, pol


Autor: Dolnośląski Urząd Skarbowy

Sygnatura: PP I 443/2283/291/04

Hasła tematyczne: towar używany, darowizna, przekazanie nieodpłatne

Kategoria:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Dla celów ww. zwolnienia określono w art. 43 ust. 2, że towarami używanymi są:
1) budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W myśl art. 43 ust. 6 wskazanej ustawy zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
W sytuacji, gdy przedmiotem darowizny jest towar używany, w stosunku do którego przysługiwało podatnikowi prawo odliczenia podatku naliczonego lub towar ulepszony, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy, to czynność darowizny tego towaru jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
W myśl art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
Tak więc, w przypadku darowizny towarów, podstawą opodatkowania, jak wynika z literalnego brzmienia przepisów, jest cena nabycia określonego towaru, a gdy cena nie istnieje koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. Zatem przedstawione przez podatnika w przedmiotowej sprawie stanowisko nie jest słuszne.