Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty
Sygnatura: I USB III-436-133-04-kk
Hasła tematyczne: obowiązek podatkowy
Kategoria:
W związku ze złożonym przez Państwa w dniu 11 sierpnia 2004r. zapytaniem dotyczącym sprawy opodatkowania Spółki podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podatkiem od towarów i usług w przypadku rozpoczęcia działalności przez filię na terenie Niemiec, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:
I. w zakresie podatku dochodowego
Sposób i miejsce opodatkowania przychodów uzależnione jest od rodzaju obowiązku podatkowego jaki ciąży na danym podmiocie. W niniejszej sprawie określenie tego obowiązku winno nastąpić z uwzględnieniem umowy zawartej pomiędzy rządem Polski i Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975r. Nr 31, poz. 163).
Stosownie do art. 7 pkt 1 ww. Umowy zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
Zgodnie zaś z art. 5 pkt 1 i 2 tej Umowy wyrażenie "zakład" oznacza stałą placówkę, w której całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa. Wyrażenie "zakład" obejmuje w szczególności m.in. filię.
W świetle cytowanych wyżej przepisów dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Niemiec przy pomocy utrzymywanego w tym państwie "zakładu" (filii) podlegają opodatkowaniu w tym państwie, jednak tylko w takiej mierze w jakiej mogą być przypisane takiemu zakładowi.
Osiąganie dochodów z tytułu prowadzonej na terenie Niemiec działalności powoduje jednak zmianę sposobu określania zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpowiednie unormowanie w tym zakresie zawiera przepis art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu podatek dochodowy w takim przypadku określa się w sposób następujący:
- do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku (na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych ) i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1.
- ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
- ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Reasumując powyższe w przypadku uzyskania dochodów z działalności na terenie Niemiec będziecie Państwo zobowiązani do określenia należnego zobowiązania w podatku dochodowym, zgodnie z wyżej wskazaną metodą.
II. w zakresie podatku od towarów i usług.
Spółka cywilna będzie w zakresie podatku od wartości dodanej podlegała obowiązkowi podatkowemu w Niemczech – bez obowiązku wykazywania go w Polsce – jeżeli prawodawstwo niemieckie dopuszcza utworzenie na terytorium Niemiec jednostki organizacyjnej polskiej – jako osoby zagranicznej i zarejestruje ją jako odrębny podmiot. Miejscem opodatkowania czynności wykonywanych na terytorium Niemiec będą wówczas Niemcy jako kraj członkowski Unii Europejskiej.
Spółka jako podatnik podatku od wartości dodanej posiadająca odrębny NIP nadany przez niemieckie organy podatkowe będzie deklarowała i opłacała podatek według przepisów obowiązujących w tym kraju.